Těšínská kavárna Avion.

Těšínská kavárna Avion. | foto: Palazzio.cz, iDNES.cz

Český Těšín vracel peníze za slavnou kavárnu. Dotace nepoužil správně

  • 3
Český Těšín musel vrátit část peněz, které použil na obnovu slavné kavárny Avion. A k tomu zaplatit i penále. Podle Nejvyššího kontrolního úřadu dotaci použil chybně.

Nesprávně nakládal podle zjištění Nejvyššího kontrolního úřadu Český Těšín s dotacemi z Operačního programu přeshraniční spolupráce. Při obnově slavné kavárny a čítárny Avion, která byla v třicátých letech minulého století centrem společenského a kulturního dění, totiž město dva miliony korun využilo na vybavení soukromého objektu, který k Avionu přiléhá.

V budově sídlí firma podnikatele Jana Halamy, který chtěl původně oživit historii kavárny a čítárny Avion sám, ale poté si plán rozmyslel. Město tvrdí, že jinak postupovat nemohlo.

„Šlo o vybudování přípojek pro energie pro budovu Avionu a zázemí pro odbornou praxi studentů hotelové školy. Bez toho by výstavba multifunkční budovy nebyla možná. Je tam sociální zázemí pro studenty, dále prostory pro přípravu a odbornou výuku číšníků a cukrářů a také napojení všech energetických sítí. Naše budova by musela být mnohem větší, a tím i dražší, aby se tam vše vlezlo. Navíc by nás nepustil ani malý pozemek vymezený Hlavní třídou, řekou a cestou od parku,“ vysvětlila nutnost propojení se soukromou budovou Dorota Havlíková.

Město tvrdí něco jiného než ministerstvo

Podle mluvčí Českého Těšína bylo navíc město od počátku projektu ujišťováno ministerstvem pro místní rozvoj, že takto s penězi nakládat může.

„Ministerstvo bylo poskytovatelem dotace, vedení města má tak za to, že nijak nepochybilo,“ poznamenala Havlíková.

To však ministerstvo odmítá. „Město Český Těšín bohužel uvedené řešení s ministerstvem pro místní rozvoj předem vůbec nekonzultovalo. Právě proto, že se tak nestalo, muselo město po nálezu Nejvyššího kontrolního úřadu hradit penále,“ konstatoval mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Vilém Frček.

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) dospěl k závěru, že prostředky z dotace byly neoprávněně použity na soukromý objekt. „V takovém případě pak škodu vyčíslíme a nahlásíme to finančnímu úřadu,“ vysvětlila mluvčí NKÚ Olga Málková.

Finanční úřad dal Nejvyššímu kontrolnímu úřadu za pravdu a městu nařídil vrátit téměř 1,9 milionu korun a zároveň penále v přibližně stejné výši. Celkově tak vedení Českého Těšína muselo ze svého rozpočtu vyčlenit téměř čtyři miliony korun.

Na problematické financování vzniku Avionu upozornil předseda Nezávislých František Zwyrtek. „Město zaplatilo zázemí v přilehlé budově, která patří soukromému vlastníkovi. Za to, co samo zaplatilo, teď platí vysoký nájem. Navíc nemá jistotu, že majitel objektu, bez něhož se Avion neobejde, spolupráci neukončí. Pak by bylo město nahrané,“ sdělil Zwyrtek.

Na radnici podal trestní oznámení

Ten se na vedení města rozhodl podat trestní oznámení poté, co se svými připomínkami neuspěl u těšínských úředníků.

„Upozornil jsem na všechny okolnosti kontrolní a finanční výbor, ale pochopil jsem, že nikdo z vedení města nic z toho nechce slyšet. Věc je přitom tak závažná a jasná, že se tím někdo prostě zabývat musí,“ vysvětlil Zwyrtek.

Podle něj se může stát, že se město dostane do takové situace, kdy bude muset kavárnu a čítárnu Avion prodat do soukromých rukou. To ale vedení města odmítá.

„Právě uběhlo pět let udržitelnosti projektu a přes neustálé strašení, že ji hned poté prodáme soukromému investorovi, se nic takového nestalo a za současného vedení ani nestane,“ ujistil starosta Českého Těšína Vít Slováček.

Ve svém vyjádření vedení města sice přiznává, že muselo peníze vrátit a zaplatit i příslušné penále, situaci ale dramaticky nevidí.

„Je smutné, že si pan Zwyrtek pro své politické cíle vybral čítárnu a kavárnu Avion, protože vrátit tu nádhernou budovu na její místo bylo velkým počinem. Je to nejkrásnější místo na Hlavní třídě a neslouží lidem jen podle názvu - stala se centrem kulturního dění a setkávání,“ dodal Slováček.