Cestovka Juhász nyní může prodávat jen cizí zájezdy, hodlá to však změnit. Ilustrační snímek

Cestovka Juhász nyní může prodávat jen cizí zájezdy, hodlá to však změnit. Ilustrační snímek | foto: Lukáš Procházka, MAFRA

Cestovka Juhász dostala šanci. Chce opět prodávat vlastní zájezdy

  • 0
Už dva roky bojují majitelé cestovní kanceláře Juhász z Orlové na Karvinsku o návrat mezi síť cestovních kanceláří. Tento týden soud přijal její návrh na vyhlášení insolvence spojený s restrukturalizací firmy.

Domluvit se s věřiteli, splatit dluhy a začít znovu. Taková je vize majitelů Cestovní kanceláře Juhász, která minulý týden požádala soud o vyhlášení insolvenčního řízení.

Tip na zájezd

Vybírejte zájezdy z nabídek prověřených cestovních kanceláří na dovolena.iDNES.cz.

Nejde ale o konec známé cestovní kanceláře, zaměřené na zážitkové dovolené. Současně s vyhlášením insolvence firma totiž soud požádala o povolení reorganizace, při které se vyrovná s věřiteli a začne znovu s čistým stolem. A Krajský soud v Ostravě návrh se souhlasem věřitelů přijal.

"Do problémů jsme se dostali před dvěma roky, kdy jsme ne tak úplně vlastní vinou přišli o pojištění, které je povinné pro všechny cestovní kanceláře," vysvětluje Jiří Juhász, předseda představenstva cestovní kanceláře.

Plán. Na podzim opět cestovní kanceláří

"Bylo to jako blesk z čistého nebe. Nemohli jsme prodávat vlastní zájezdy, musel jsem propustit dvacet lidí a uzavřít pobočky. Zůstali jsme jen tři - já, syn a kolegyně. V tomto počtu jsme se začali pomalu rozjíždět. Teď prodáváme zájezdy agenturním způsobem a pomalu se stavíme na nohy, přičemž se opět chceme stát klasickou cestovní kanceláří," dodal.

Soudem povolená reorganizace firmy vyžaduje, aby se majitelé dohodli s většinou věřitelů na splátkovém kalendáři a navrhli, jakým způsobem dostanou firmu opět do kondice.

"Abychom firmu zachránili, rozprodali jsme značnou část majetku. Nyní zhodnocujeme další aktiva tak, abychom mohli uspokojit věřitele v rámci reorganizace a tuto uspíšit. Skvěle se k nám postavili naši partneři a věřitelé, kteří nám pomáhají. Domluvili jsme se i na restrukturalizaci firmy a věřitelé souhlasili s naším plánem. Když všechno půjde dobře, mohli bychom na podzim začít s čistým štítem a znovu se stát cestovní kanceláří," nastínil plány předseda představenstva.

Návrat bude obtížný, míní mluvčí Asociace cestovek

O tom, že vše půjde tak snadno, ovšem není přesvědčena tisková mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Kateřina Petříčková. "Získat koncesi na provoz cestovní kanceláře není tak jednoduché," vysvětluje.

"Provozování cestovní kanceláře je živnost koncesovaná a pro získání koncese je nutné mít souhlas ministerstva pro místní rozvoj. A to nesmí povolit vydání koncese v případě, že žadateli bylo v posledních pěti letech zrušeno živnostenské oprávnění k provozování cestovní kanceláře z důvodu porušení zákona nebo z důvodu úpadku," přibližuje své obavy Kateřina Petříčková s tím, že ztráta pojištění by mohla mezi tyto důvody spadat.

"To se nás netýká," reaguje Jiří Juhász. "Tím, že soud souhlasil s reorganizací firmy, získali jsme ochranu před věřiteli a firma nemůže padnout. I proto můžeme prodávat zájezdy kolegů a ze zisku splatit všechny dluhy," dodal.

Prodeji zájezdů druhých cestovek nic nebrání a riziko nehrozí ani klientům, kteří si je koupí. "Agenturnímu prodeji zájezdů jiných cestovních kanceláří ztráta pojištění nevadí. Ve smlouvě ale musí být uvedeny všechny smluvní strany -  jak agentura, která zájezd prodává, tak pořadatel zájezdu, tedy cestovní kancelář. Za věci plynoucí ze smlouvy je odpovědná cestovní kancelář, agentura je zodpovědná za poskytnuté informace," vysvětlila Kateřina Petříčková.