Ponurá spojovací chodba v ostravské fakultní nemocnici se díky šikovnosti

Ponurá spojovací chodba v ostravské fakultní nemocnici se díky šikovnosti studentů změnila v galerii veselých obrázků. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Středoškoláci namalovali kilometr obrázků. Děti už se v chodbě nebojí

  • 5
Zašlá, tmavá, plná trubek, a když pršelo, tak i kaluží. Tak odpudivě donedávna vypadala půl kilometru dlouhá podzemní chodba v ostravské fakultní nemocnici, kterou zdravotníci vodí či vozí malé pacienty z dětského pavilonu do hlavního monobloku. Sedm středoškoláků to změnilo.

V podzemí trávili po dobu tří měsíců každý pátek místo vyučování. Na obě stěny koridoru malovali veselé obrázky, aby se tam nemocné děti už nemusely bát.

"Sama jsem tam dřív nikdy nechodila bez doprovodu. Měla jsem stísněné pocity a stavy úzkosti," přiznala přednostka dětské neurologie ve fakultní nemocnici Marie Kunčíková.

Studenti vystihli dětskou duši

A netajila velkou radost z toho, že teď už je chodba nejen opravená, ale díky studentům soukromé střední umělecké školy AVE ART Ostrava i vyzdobená stovkami pampelišek, létajícími draky, nafukovacími balónky, moři s loděmi, delfíny či chobotnicemi a dalšími obrázky. "Pro dítě vystresované tím, že jede na vyšetření nebo operaci, musel být dříve průjezd chodbou velmi nepříjemný. Teď už naštěstí ne," dodala lékařka.

Přeměna nemocniční chodby

"Vystihli jste dětskou duši," chválila studenty náměstkyně ředitele fakultní nemocnice Mária Dobešová. "Při pohledu na chmýří odkvetlých pampelišek jsem si sama hned připomněla dětství," dodala.

Z nově vyzdobených stěn byly nadšené i nemocné děti, které dostaly šanci si je zblízka prohlédnout "Líbí se mi všechny," usmíval se před obrázky devítiletý Saša.

Spokojeni s výsledky své práce jsou i studenti, kteří za pár dní maturují. "Bavilo nás to," netajila devatenáctiletá Olga Nagláková z Havířova, která má se spolužačkou Janou Bayerovou na svědomí hlavně pampelišky a berušky. "Kolik jich je? Hodně. To se nedá spočítat," smála se.

Pacienti měli v chodbě stísněný pocit

Jana Bayerová z Ostravy přiznala, že největší radost má z toho, pro jaký účel kilometr stěn vyzdobili. "Sama jsem tím koridorem projížděla jako malá holka a musím říct, že na ten zážitek se nedá zapomenout. I mamka říkala, že to tu bylo strašné," líčí.

To potvrzuje i další ze sedmičky malujících studentů, devatenáctiletý Tomáš Mucha z Českého Těšína. "Před dvěma lety jsem měl ve škole vážný problém s plícemi. Skončil jsem v nemocnici. Když mě pak vezli na operaci tuhle chodbou, byla ještě tak odporná, že jsem měl stísněný pocit a přál si, abych byl co nejrychleji pryč," vzpomíná.

Na drahé barvy přispěl sponzor

S nápadem na oživení chodby přišla po její rekonstrukci vrchní sestra z kliniky dětské neurologie Angelika Remová. Požádala o pomoc dobrovolníky z Adry.

"S nemocnicí spolupracujeme, ale napadlo mě, že tenhle úkol bychom přece jen měl raději svěřit lidem, kteří umí malovat. Oslovili jsme proto několik uměleckých škol v regionu. Bohužel nás všechny odmítly, nebo za to chtěly penízky. Jen AVE ART jako jediná vyšla vstříc," říká vedoucí Dobrovolnického centra ADRA v Ostravě Dagmar Hoferková s tím, že barvy byly drahé, ale přispěl na ně sponzor.