Vzácná kočka cejlonská se zabydluje v ostravské zoologické zahradě. (23. září 2012) | foto: Pavel Vlček ZOO Ostrava

V Ostravě chovají vzácné kočky. Cejlonské sestry čekají na nápadníky

  • 1
V ostravské zoologické zahradě se zabydluje nový druh zvířete - kočka cejlonská. Jde o jednu ze dvou nejmenších divoce žijících koček na světě a v České republice se chová právě jen v Ostravě. Chovatelé chtějí dvě samice z Francie spářit s holandskými samci.

Dvě mladé samičky, sestry Loja a Gaja, které se narodily 9. srpna 2011 ve francouzské zoo Nesles, strávily několik týdnů v karanténě, ale teď už je návštěvníci mohou pozorovat v expozici pro malé kočkovité šelmy.

Až dospějí, vytvoří chovné páry se staršími samci, také bratry, kteří do Ostravy přicestovali ze Zoo Rotterdam. "Dvouapůlletý Sany už je k vidění ve výběhu nedaleko pavilonu indických zvířat. Jeho o něco starší bratr Raksha je zatím v zázemí. Koncem roku dvojice zvířat spojíme a doufáme, že si padnou do oka a odchovají mláďata," uvedla mluvčí zoo Šárka Kalousková.

Vzácná kočka cejlonská se zabydluje v ostravské zoologické zahradě. (23. září

Poddruh chovaný v Ostravě se v přírodě vyskytuje pouze na Srí Lance. Kočka cejlonská excelentně leze po stromech, ale svou kořist loví zejména na zemi. Je aktivní především za soumraku a v noci. Po 66-70 dnech březosti rodí samice jedno až dvě mláďata, která ukrývá v dutinách stromů a pod skalními převisy.

V Červeném seznamu je cejlonský typ kočky veden jako zranitelný druh. "Mezi hlavní příčiny patří ztráta přirozeného prostředí a jeho přeměna na zemědělskou půdu. V menší míře je kočka lovena pro kožešinu, pro maso a také je pronásledována kvůli útokům na drůbež," řekla mluvčí zoo.

,