Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Na nový kotel přispějí i desítky obcí. Lidé jej budou mít téměř zadarmo

  • 20
Hned trojí peníze na nový kotel získají lidé v Moravskoslezském kraji v dalším kole takzvaných kotlíkových dotací. Přispěje jim stát, kraj a připojí se také bezmála osm desítek obcí a měst. Domácnosti tak mají šanci získat nové topeniště téměř zdarma.

Další výzvu dotací kraj vyhlásí už za tři týdny, žádosti začne přijímat v září. Rozdělovat se bude 900 milionů korun, které by měly vystačit na výměnu zhruba osmi tisíc zastaralých topenišť. Peníze pokryjí vždy minimálně tři čtvrtiny nákladů na nový kotel, výše příspěvku se odvíjí od jeho typu.

Ke státním dotacím každému úspěšnému žadateli kraj přihodí ze svého rozpočtu dalších sedm a půl tisíce korun. Zároveň vyzval obce a města, ať se taky připojí. Kývly desítky z nich.

„Seznam obcí, které budou svým příspěvkem spolufinancovat kotlíkové dotace, se právě finalizuje. Již nyní však lze říci, že zájem přispívat občanům na výměnu starých kotlů projevilo 78 obcí. Výše příspěvků se pohybuje od dvou do patnácti tisíc korun,“ uvedla mluvčí krajského úřadu Petra Špornová.

Vůbec nejvíce, patnáct tisíc, každému úspěšnému žadateli přidají Janovice na Frýdecko-Místecku a Klimkovice. „Zakládáme si na čistém ovzduší a chceme dále vytvářet zázemí pro klidné bydlení a posilovat příjemnou atmosféru lázeňského města,“ komentoval starosta Klimkovic Zdeněk Husťák.

Město na tyto účely vyčlenilo 600 tisíc korun. Bylo jedním z prvních v republice, jež před lety z vlastního rozpočtu podporovalo výměnu kotlů. Investovalo tak už 1,4 milionu a lidé tam mají vyměněno zhruba sedmdesát procent topenišť.

V Karviné nabízí radnice lidem i půjčky

Deset tisíc ke každé přiznané dotaci přidají třeba Čermná ve Slezsku, Karviná, Metylovice, Ostrava, Petrovice u Karviné či Písečná.

„Kromě toho u nás pokračuje program bezúročných půjček ve výši přiznané dotace. Lidé budou mít od nás peníze na předfinancování, nemusejí tedy mít hotovost až do výše 150 tisíc. Půjčku nám vrátí až poté, co jim kraj dotaci proplatí,“ popsala bonus poskytovaný městem mluvčí Karviné Šárka Swiderová.

Další města a obce jdou stejnou cestou jako kraj a přidávají totožnou částku, tedy sedm a půl tisíce korun. Na ty si z místních kas sáhnou například žadatelé z Hlučína, Bohumína, Třince či Havířova. Šest tisíc dá Opava.

Další kolo dotací na kotle

  • Výzvu vyhlásí krajský úřad 29. června, na přípravu žádostí pak mají lidé dva měsíce.
  • Příjem žádostí odstartuje 5. září.
  • Žádat se bude jen elektronicky.
  • Dotace je určená na automatické kombinované kotle, plynové kondenzační kotle, kotle na biomasu a tepelná čerpadla, naopak už nepodpoří kotle na uhlí či kombinované kotle s ručním přikládáním.
  • Podrobnosti lidé získají na tzv. kotlíkové lince 595 622 355.

Města si na tyto účely předem vyčleňují statisíce. „Z rozpočtu to bylo celkem 500 tisíc korun,“ uvedla mluvčí Třince Šárka Szlaurová. Český Těšín má připravených necelých 400 tisíc a Bohumín dokonce dva miliony, z těch ale radnice bude financovat i bezúročné půjčky do výše 60 tisíc korun na jednoho žadatele.

Radnice už totiž mají zkušenosti z minula, kdy řada z nich rovněž přispívala a zájem byl obrovský. „Z předchozí výzvy už jsme vyplatili přes 156 tisíc korun. Teď v červnu budou zastupitelé schvalovat vyplacení dalších 608 tisíc korun a v průběhu roku bude vyčíslena ještě třetí částka,“ shrnula náklady z předchozí výzvy vedoucí opavského odboru životního prostředí Marie Vavrečková. Opava si proto finanční strop vůbec nestanovila, peníze chce čerpat z rezervy odboru.

Seznam měst a obcí, které přispívají, kraj každým dnem zveřejní na webu lokalni-topeniste.msk.cz. Žádosti bude tentokrát přijímat jen elektronicky, potřebné listiny žadatel dodá později. „Lidé tak mají větší komfort a vyhnou se zbytečným frontám,“ řekl Jan Krkoška, náměstek hejtmana pro regionální rozvoj.