Proti smogu lidé v Ostravě několikrát protestovali (na snímku demonstrace z prosince 2010), naopak na jihu Moravy jsou v klidu. Potvrdí vědecká studie očekávané rozdíly v působení ovzduší na člověka?

Proti smogu lidé v Ostravě několikrát protestovali (na snímku demonstrace z prosince 2010), naopak na jihu Moravy jsou v klidu. Potvrdí vědecká studie očekávané rozdíly v působení ovzduší na člověka? | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Sever proti jihu. Moravu čeká velké vědecké srovnání vlivu smogu na lidi

  • 5
V Ostravě a v Brně se připravuje obří projekt za mnoho milionů korun, který porovná, jak ovzduší, a hlavně jeho znečištění, ovlivňuje lidi v Moravskoslezském a Jihomoravském kraji. Na projektu se budou podílet i britští odborníci.

Špatné ovzduší je nejvíce skloňovaným problémem v Moravskoslezském kraji, o tom, co znamená pro zdraví místních lidí, se však ví jen málo. Zatím. Do roka v Ostravě odstartuje rozsáhlý projekt, který ukáže vliv škodlivin na populaci ostravsko-karvinské oblasti.

"Chceme, aby vznikly studie nemocnosti a úmrtnosti, studie reálného působení prachových částic a dalších látek u populace, a to jak ve venkovním, tak ve vnitřním prostředí," představil vznikající projekt rektor Ostravské univerzity Jiří Močkoř.

Vysoká škola jej zpracovává s brněnskou Masarykovou univerzitou i s pracovníky britské University College London. Pro výzkum počítá s náklady ve výši zhruba 100 milionů korun, které bude čerpat z evropských fondů.

Tým zjistí molekulární a buněčné změny

Rozsah je obrovský. "Budeme spolupracovat s obvodními lékaři v kraji a sledovat výskyty různých onemocnění. Výzkumný tým přijde kvůli odběru vzorků do kontaktu i s pacienty, a to na bázi dobrovolnosti," vysvětluje rektor.

Srovnávat se budou dva různé kraje - Moravskoslezský a Jihomoravský. Tým bude sledovat i změny vlivu kvality ovzduší na molekulární a buněčné úrovni.

Britští odborníci Čechům pomohou v dalších, vědeckých částech. "Chceme se dobrat k poznatkům, jak minimalizovat negativní vliv ovzduší na zdraví. Jaké mechanismy působení škodlivin ovlivňují. Imisní situaci zlepšit neumíme, musíme hledat řešení jinde," doplnil Močkoř.

Projekt je teď ve své prvotní fázi, odstartovat by měl poté, co příští rok začne další období vyplácení evropských peněz.