Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Citibank chce zpátky do hry, žádá po OKD přes deset miliard

  • 7
S Bakalou ani s NWR nemáme nic společného, chceme zpátky peníze, píší ve vyjádření zástupci londýnské Citibank, která po OKD požaduje přes deset miliard. O pohledávce, kterou OKD i insolvenční správce zamítli, rozhodne soud.

Londýnská Citibank chce po společnosti OKD, aby jí zaplatila více než deset miliard korun z půjčky, za kterou se firma zaručila své mateřské společnosti NWR. Společnost OKD ale pohledávku Citibank v insolvenčním řízení popřela. Stejně tak udělal i insolvenční správce Lee Louda.

Citibank podala žalobu na určení pravosti svých pohledávek, insolvenční správce pro změnu napadl pravost samotného sjednání půjčky pro NWR, hlavně pak záruky OKD za její splatnost.

V praxi jde o dva závazky, vydání dluhopisů ve výši 300 milionů eur a půjčku 35 milionů eur.

„Insolvenční správce i dlužník neustále propojují jednání Citibank s jednáním NWR, respektive vyvozují z jednání NWR následky pro postavení Citibank jako věřitele,“ stojí ve vyjádření, které ostravskému krajskému soudu zaslali právní zástupci londýnské banky. „Věřitel se však důrazně ohrazuje proti tomu, aby dřívější dividendová politika dlužníka byla jakkoliv přenášena na věřitele.“

Ve zkratce řečeno: Citibank nechce, aby byla spojována s jakýmkoliv dřívějším konáním NWR. Tvrdí, že je „jen vlastníkem“ dluhu, ne jeho původcem.

Insolvenční správce Louda zamítl pohledávku Citibank s tím, že „nebylo prokázáno, že dluh vznikl ani že došlo k plnění ze strany věřitele“. Obdobně na přihlášku pohledávky do insolvenčního řízení reagovala společnost OKD.

Tyto výhrady se nyní snaží Citibank vyvrátit. Ve vyjádření pro krajský soud tvrdí, že je existence dluhu jasně prokázána. „Již jen sama existence dluhopisů je sama o sobě důkazem existence primárního závazku,“ předkládá svou verzi sporu Citibank.

Spory okoření také zahraniční zákony

„Výměnu dluhopisů schválil anglický High Court of Justice in England and Wales, načerpání úvěru ve výši 35 milionů eur pak věřitel prokázal výpisem z účtu NWR,“ napsali právníci Citibank ve vyjádření. A své tvrzení podepřeli „expertními stanovisky“.

„Musíme se s vyjádřením seznámit. Patrně se následně budeme vyjadřovat k soudu. Jde o složitý soudní případ a nemohu se k němu vyjadřovat prostřednictvím médií,“ okomentoval vyjádření londýnské banky Louda.

A další problémy může přinést i místo vzniku dluhopisů a půjčky, za které OKD NWR ručilo. Celý proces totiž může znesnadnit požadavek Citibank, aby se vznik pohledávek řešil v rámci insolvenčního řízení podle zákonů v zemích, kde byly sepsány. Tedy ve Velké Británii a ve státě New York.

Pravost závazků podle právníků Citibank potvrdily posudky britských právníků. A české soudy by měly platnost rozhodnutí tamních soudů uznat.

„Připustit jejich nevymahatelnost v České republice pro údajný rozpor s českým veřejným pořádkem by tedy znamenalo označit to, co je ve vyspělých právních řádech standardem, za zcela rozporné se základními zásadami českého právního řádu,“ tvrdí zástupci Citibank.

„Pokud je tomu opravdu tak, tak by české soudy a insolvenční správce pohledávky z nich vzniklé měli posuzovat podle těchto právních režimů,“ říká Pavel Utěšený z advokátní kanceláře Rytikov & Utěšený Legal, která se zabývá insolvenčním právem.

Navíc podle Citibank již uplynuly lhůty, kdy bylo možné proti rozhodnutím tamních soudů, jež vydání dluhopisů a půjčky schválily, podat protest.

„Právní názor věřitele, že již uplynuly zákonné lhůty pro odporování, může být důvodný. To by pak mělo vést k zamítnutí žaloby na určení právní neúčinnosti těchto úkonů,“ dodal Utěšený.