ČSSD  zrušila jedno ze dvou sdružení v Ostravě-Výškovicích. (ilustrační snímek)

ČSSD zrušila jedno ze dvou sdružení v Ostravě-Výškovicích. (ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Ostravská stranická „očista“. ČSSD zrušila jednu buňku, ODS ještě čeká

  • 1
Ač každá v jiném kabátě, shodně jim hrozil zánik a shodně to vyvolalo vlnu rozporů. Zatímco jednu ze dvou organizací ČSSD v Ostravě už šéfové zrušili, vratké zítřky "Topolánkovy buňky" ODS trvají.

"Nedalo se to řešit jinak. A připustili to i sami členové vedení té organizace," uvedl šéf ostravské ČSSD Adam Rykala.

Na mysli má starší ze dvou "buněk" ČSSD v Ostravě-Výškovicích, kterou před nedávnem vedení ostravské sociální demokracie zrušilo.

Důvod konce? Dle Rykaly mimo jiné trvalá snaha dnes už vyloučeného straníka a bývalého místostarosty Ostravy-Jihu Radima Lauka ovlivňovat dění v organizaci, nedostatečná účast členů na schůzích či trvale chybějící šéf organizace.

Radim Lauko.

"Podnět k tomu, abychom se situací v ČSSD Výškovice zabývali, dala její místopředsedkyně, která poukázala na tamní špatné poměry," míní Adam Rykala, podle něhož se vedení obou výškovických organizací dohodlo, že bude lepší, když budou pracovat společně.

"Všem členům rušené ČSSD Výškovice jsme zaslali dopis se sdělením, že jsou převedeni do jiné organizace podle místa trvalého bydliště. Každý má právo požádat o přestup do kteréhokoli jiného místního uskupení ČSSD v Ostravě," uvádí šéf ostravské ČSSD.

Lauko: Přijde mi to hyenistické

Ač v jeho podání vypadá situace jednoznačně, třeba Radim Lauko, který přišel o členství ve straně například kvůli údajným machinacím se stranickými příspěvky i přihláškami nových členů, má na rušení výškovické "buňky" dost kritický pohled.

"Členem výškovické organizace jsem byl třináct let, dlouho jsem ji i řídil. Pan Rykala do ní také před několika lety vstoupil, hlavně tamní starší členy zná, a teď organizaci ruší. To mi přijde hyenistické," míní Lauko, jenž rušení výškovické "buňky" označuje za snahu městského vedení strany utišit kritiku, která v ostravské ČSSD zní. Nyní navíc podle svých slov zažaloval ČSSD za to, že ho - dle něj neprávoplatně - vyloučila.

Adam Rykala přitom zdůrazňuje, že výškovická "buňka" skončila kvůli vleklým potížím a že s jejím zánikem souhlasilo všech 13 členů ostravské kontrolní komise a 17 členů ostravského vedení strany.

Rušení sdružení se ale týká třeba i ODS. Vedení ostravské ODS před časem navrhlo zrušit místní sdružení Ostrava-Centrum, mezi jehož členy je i expremiér Mirek Topolánek.

Mirek Topolánek při svém projevu na 23. kongresu ODS v Brně.

Jak už dřív návrh zdůvodnil šéf ostravské ODS Martin Štěpánek, podle stranických pravidel údajně není možné, aby v jednom obvodu fungovala dvě sdružení, jako je to nyní v Moravské Ostravě a Přívozu.

Zde totiž kromě "Topolánkovy buňky" funguje i druhá, starší organizace, jejímž šéfem je bývalý starosta obvodu Miroslav Svozil. Zda sdružení Ostrava-Centrum přetrvá, či nikoli, zatím není jasné.

ODS se nyní věnuje spíše celostátním problémům

"Jsme v nejistotě. Paradoxně se nám do sdružení hlásí i noví členové a rádi bychom jim řekli, jaké jsou vyhlídky," poznamenal šéf ODS Ostrava-Centrum František Šmehlík (více o problému zde).

Regionální rada ODS se dle něj už návrhem na zrušení "buňky" měla zabývat, ale neučinila to. František Šmehlík zároveň tvrdí, že ho v poslední době podpořili straníci z řady koutů země a někteří i řekli, že existence více sdružení v jednom obvodu nemusí být potíž.

Jak říká místopředseda krajské ODS Martin Štěpánek regionální rada návrh na zrušení sdružení ODS Ostrava-Centrum řešit bude, nyní ale není jasné kdy. Teď jsou na stole hlavně záležitosti spjaté s celostátním děním. "Důvody pro zrušení sdružení trvají," konstatoval ovšem Štěpánek.