Šéf ostravské ČSSD Adam Rykala přijímá sílící vnitrostranickou kritiku zatím s klidem.

Šéf ostravské ČSSD Adam Rykala přijímá sílící vnitrostranickou kritiku zatím s klidem. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

ČSSD v Ostravě ztrácí voliče i členy. Vyměňme vedení, sílí kritika

  • 7
Vnitrostranická opozice vůči současnému vedení ostravské sociální demokracie sílí. Skupina nespokojených členů ČSSD vydala už druhé číslo e-mailového občasníku Ostravský Česďa a přeje si svolání mimořádné okresní konference s cílem vyměnit šéfy organizace.

Ačkoli je Ostrava považovaná za baštu levicových politických stran v čele s ČSSD, v posledních letech sociální demokracii citelně ubývá voličů i členů.

Například v roce 2010 získala ČSSD v celé Ostravě 157 zastupitelských mandátů, loni na podzim už jich obhájila jen 85.

Kvůli tomu sílí vnitrostranická opozice. Část sociálních demokratů si přeje svolat mimořádnou okresní konferenci, na níž by odstoupili nebo byli odvoláni členové Okresního výkonného výboru.

Jiná ostravská ČSSD

  • Leden 2005 – 460 členů.
  • Leden 2010 – 780 členů.
  • Leden 2014 – pro nezaplacení příspěvků zaniká členství 117 lidem. Ostravě zůstává 1 014 členů, je největší okresní organizací v zemi.
  • Únor 2015 – pro nezaplacení příspěvků hrozil zánik 157 členství. Po včerejším jednání zaniklo členství 156 lidem, další odešli v průběhu roku 2014 sami nebo byli vyloučeni. V organizaci tak zůstalo 870 členů, což už je méně než v Brně.

Výbor v čele s předsedou Adamem Rykalou řešil v pondělí večer ukončení členství 157 lidí. „Jde o členy, kteří do konce loňského roku nezaplatili stranické příspěvky. Pokud neprokážou opak, podle stanov jim zanikne členství,“ vysvětlil Rykala s tím, že členství nakonec zaniklo 156 lidem. „Jestli chtějí, mohou vstoupit znovu. Stejná situace se opakuje každý rok,“ dodal.

Loni ukončilo členství v ČSSD kvůli nezaplacení příspěvků 117 Ostravanů. „Jde o očistu strany od mrtvých duší,“ reagoval tehdy Rykala.

Stejně to vnímá i teď. „Například v Mariánských Horách vystoupil ze strany těsně před volbami lídr tamní organizace Tomáš Sucharda, aby mohl kandidovat za jiné uskupení. Další čtyři desítky lidí z jeho organizace nezaplatily příspěvky. Domníváme se proto, že šlo o takzvané mrtvé duše, tedy neaktivní lidi, za které někdo platil členské příspěvky, aby si zajistil vliv,“ míní Rykala.

„To je nesmysl,“ oponuje Sucharda. „Důvodem hromadného odchodu členů z celé městské organizace ČSSD je nespokojenost lidí s politikou stávajícího vedení v čele s Rykalou. Lidem vadí, že vedení neřeší korupční kauzy. Říkali to veřejně. Nedivím se, že takovou stranu nechtějí podporovat,“ líčí Sucharda.

I předseda mariánskohorské organizace Roman Konečný dodal, že černé duše nemá. „Někteří zaplatili na poslední chvíli a já neměl šanci peníze předat. Bude záležet na tom, jak situaci posoudí Okresní výkonný výbor.“

Ve straně skončila i řada starostů

Sucharda byl do podzimu náměstkem ostravského primátora pro dopravu. A není zdaleka jediným známým ostravským politikem, který dobrovolně opustil ČSSD. Jiní proti své vůli. Nejznámějším se stal případ exprimátora Petra Kajnara, kterého ČSSD vyloučila po sedmnácti letech za poškozování strany - poté, co podal žalobu na nedemokratické sestavování kandidátek.

Skončili i bývalí starostové: Karel Sibinský z Jihu či Jiří Havlíček z Moravské Ostravy. Také starostka Šárka Tekielová a exradní města Aleš Boháč z Radvanic a Bartovic.

Bez ohledu na to, zda odešli sami, nebo je strana vyloučila, společné mají to, že patřili a dodnes patří mezi hlasité kritiky současného vedení sociální demokracie ve městě.

Výjimkou je mladý Filip Lahoda. Tvrdí, že se ještě jako student stal vedení ostravské ČSSD nepohodlný kvůli svému otci, podnikateli Oldřichu Lahodovi, a také proto, že se vyptával na kauzu lobbisty Martina Dědice. Strana ho před rokem vyškrtla pro nezaplacení příspěvků. Mladík se sice bránil, že zaplatil jednomu ze straníků a ten peníze zapomněl předat, ale neuspěl. Snažil se proto vstoupit znovu do své základní organizace v Porubě. Marně.

„Celý rok jsem se snažil vstoupit, ale porubská organizace žádné členy nepřijímala. Asi proto, aby nemuseli přijmout i mě. Já se přitom stále považuji za člena strany. Kvůli samotnému vyloučení jsem se obrátil na soud, jenže řízení dodnes neskončilo,“ líčí jednadvacetiletý Lahoda.

Ačkoli se po volbách mohlo zdát, že boj v ostravské ČSSD skončil a vedení se postupně zbavilo kverulantů, teď to vypadá, že opak je pravdou. Vnitrostranické sváry sílí. Nespokojenci žádají výměnu vedení.

Vyšel Česďa. A opět kritika

Důkazem sílící vnitrostranické opozice je například už druhé vydání interaktivního e-mailového občasníku Ostravský Česďa. Nespokojení sociální demokraté v něm vyzývají spolustraníky k otevřené diskusi, při tom nešetří kritikou členů vedení, žádají jejich sebereflexi a vyvození zodpovědnosti za špatný volební výsledek.

A to není vše. Předsedkyně místní organizace ČSSD Proskovice Marcela Stonišová publikuje v Česďovi návrh na řešení - výměnu vedení.

„Vzhledem k tomu, že větší část současného vedení ČSSD v Ostravě neskýtá záruky, že dojde ke zlepšení činnosti okresní organizace a voliči budou mít důvod změnit svůj názor na volitelnost strany, jeví se jako jediné řešení situace odstoupení, případně odvolání všech členů OVV na okresní konferenci. Bohužel, očekávat nějaké nové myšlenky od lidí, kteří současný stav způsobili, je iluzorní,“ míní Stonišová.

A ve stejném příspěvku popisuje například i svůj pohled na spolupráci místních organizací. „V současné době jsou vztahy omezeny na to, kdo je přítel a kdo nepřítel. Bez ohledu na kvality jednotlivých členů - pokud jsi přítel, tak můžeš být i člověk s podprůměrnými schopnostmi, a máš vše. Navrhujeme, aby členy Okresního výkonného výboru byli v první řadě předsedové nebo místopředsedové místních organizací, které se nacházejí v určitém miniregionu.“

Ale nespokojení členové nezůstali jen u vydávání Česdi. MF DNES získala nepodepsaný text s kritickým zhodnocením volebních výsledků ČSSD, který je podle nespokojených sociálních demokratů jejich kolektivním dílem.

Jde o jakousi analýzu příčin klesajících volebních preferencí i počtu členů ostravské ČSSD. Analýza opět nešetří kritikou vůči současnému vedení organizace a navrhuje stejné východisko z krize jako paní Stonišová - výměnu vedení.

Šéf ostravské organizace ČSSD Adam Rykala to přijímá v klidu. „Sice jsem text ještě neviděl, ale vím, že ho měla už dvakrát projednávat Okresní kontrolní komise strany. Kdyby nám předložila nějaké doporučení, samozřejmě bychom se jím zabývali. Ale zatím se komise na ničem neshodla. Asi se názory členů liší,“ míní Rykala.

Netají, že po pondělním zeštíhlení už ostravská organizace ČSSD nebude největší v zemi. „Více členů bude mít Brno. „Ale není to nic mimořádného, jen návrat k číslům před rokem 2010,“ líčí Rykala.