V pořadí čtvrté mládě z programu návratu orlů skalních si lebedí v Oderských...

V pořadí čtvrté mládě z programu návratu orlů skalních si lebedí v Oderských vrších v hnízdě s krásným rozhledem. | foto: Metod Macek

Návrat orlů je u konce, přestože jich lidé několik otrávili či zastřelili

  • 4
Mimořádný program návratu orla skalního do tuzemské přírody dospěl ke zdárnému konci navzdory travičům a střelcům. Poté, co ochránci přírody za deset let vypustili pětadvacet mláďat získaných ze Slovenska, konstatovali, že základní cíl - zahnízdění přemístěných orlů a vylíhnutí jejich mláďat - se naplnil.

„Zatímco na začátku bylo nejbližší hnízdo orla skalního desítky kilometrů od našich hranic, nyní hnízdí v Beskydech a Oderských vrších,“ uvedl vedoucí stanice na záchranu volně žijících živočichů v Bartošovicích Petr Orel.

Dodal, že nic nebrání tomu, aby se dravec rozšířil do Jeseníků a případně dalších tuzemských hor. „Navíc právě Jeseníky jsou pro hnízdění ještě příznivější než přecivilizované Beskydy,“ zmínil.

Na přelomu dubna a května se dvojici orlů pojmenovaných Libavá a Slávek vylíhlo čtvrté mládě. A počtvrté samička.

„Důvod neznáme. Je to jako u lidí, někomu se daří kluci, jiným holky,“ poznamenal Orel. Mládě dostalo jméno Dáša.

Další pár si sice staví hnízda v Javorníkách, ale protože zvláště samice je příliš mladá, ještě se nezačíná rozmnožovat. Zbylí orli z programu jsou na potulkách a hledají partnery.

Česko dostalo druhorozená mláďata, která by nepřežila

Původně ekologové počítali s tím, že plánovaných pětadvacet mladých orlů vypustí za pět let. Důvodem zpoždění byl několikaletý nedostatek mláďat na Slovensku.

Do Česka totiž putovala výhradně druhorozená mláďata, která by jinak z hnízda silnější sourozenec vyhodil a uhynula by.

O adoptivní orlíky se v Bartošovicích mnoho let starala orlice Dina, která sama nikdy potomstvo neměla, ale o to pečlivější byla náhradní matkou. Loni v lednu však v úctyhodném věku 41 let uhynula.

Letos už ochránci přírody nevypustili žádné mládě a v následujících letech jich vypustí jen velmi málo. Nyní přemisťují vypouštěcí voliéru, protože původní místo na pomezí Novojičínska a Vsetínska už jeden orlí pár obsadil.

Rozsah zabíjení dravců ochránce překvapil

Novou lokalitu však Petr Orel neprozradí. „Čím méně se o tom ví, tím lépe,“ zmínil. Několik orlů totiž někdo otrávil, jiné dravce zastřelil.

„S takovým rozsahem jsme opravdu nepočítali. Jak se ukázalo, problém je značně větší, než se kdo domníval. A to se netýká jen orlů. Mnoho případů ani nevyjde najevo a jen opravdu zcela výjimečně se podaří najít viníka,“ poznamenal Orel.

Konstatoval, že rozšiřování orlů skalních dále na západ může ohrozit jedině člověk.

Orli skalní byli kdysi v tuzemsku poměrně hojní. Jenže člověk je jako své lovecké konkurenty začal masivně likvidovat.

Z Beskyd vymizeli zhruba před sto lety, následně i z území republiky. Orel se v zajetí dožívá zhruba padesáti let, volně žijící dravci pak asi o deset let méně.