Podnikatel Martin Dědic předloni v březnu, kdy na něj byla uvalena vazba. Byl v...

Podnikatel Martin Dědic předloni v březnu, kdy na něj byla uvalena vazba. Byl v ní tři měsíce. (28. března 2014) | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Lobbista Dědic byl mocný a bohatý díky politikům. Ti ale vinu odmítají

  • 52
"Neodstoupíme," vzkazují sociální demokraté Simona Piperková a Lumír Palyza zastupitelům Ostravy, kteří je ve středu vyzvali, ať složí funkce radních města kvůli kontaktům s Martinem Dědicem.

Martin Dědic? Donedávna by většina Ostravanů řekla, že to jméno nikdy neslyšela.

Teď se i primátor Ostravy Petr Kajnar diví tomu, co postupně vyplouvá na povrch: totiž že podnikatel a lobbista z Ostravy-Poruby byl bohatý a mocný muž, který svým způsobem městu vládl místo některých politiků, hlavně z řad ČSSD, nebo ruku v ruce s nimi.

Policie drží Dědicův majetek za čtyřicet milionů

Při domovních prohlídkách policie našla v bezpečnostní schránce eura a koruny za téměř 10 milionů korun a 4 brilianty za 3,6 milionu.

Zajistila i 1 250 akcií nizozemské firmy, které stály 10 milionů korun, apartmán na Mallorce za 7,6 milionu koupený loni, smlouvu o půjčce 9 milionů korun bratrovi a hotovost na třech Dědicových účtech v hodnotě přes 600 tisíc korun.

"Bože můj," vzdychal Kajnar několikrát nahlas při středečním jednání zastupitelů, kteří se hádali právě kvůli Dědicovi.

Posteskl si tak i při slovech ředitele Dopravního podniku Romana Kadlučky, který líčil, že právě Dědic mu po nástupu do funkce v městské firmě domluvil první pracovní oběd s primátorem a tehdejším náměstkem hejtmana pro dopravu, současným hejtmanem Miroslavem Novákem.

Primátor i většina zastupitelů Ostravy tvrdí, že netušili, jak velký vliv Dědic ve městě měl. Kvůli příliš častým a těsným kontaktům s lobbistou už ale odvolali ředitele městské nemocnice, hlasovali o Kadlučkovi, který zatím post obhájil, a k rezignaci na post radních města vyzvali Simonu Piperkovou a Lumíra Palyzu.

Klub zastupitelů za ČSSD dal ve středu oběma svým členům lhůtu 24 hodin. Oba radní ale výzvu k rezignaci opět odmítli.

"Nebudu odstupovat. Nedělala jsem nic protiprávního, neovlivňovala veřejné zakázky a neměla žádný osobní prospěch či výhodu. V té době, kdy jsem s panem Dědicem komunikovala, nebyl obviněný, ani jsem to nemohla předpokládat. Jeho údajný vliv na vedení městských organizací jsem nezajistila ani nezprostředkovala," říká náměstkyně primátora Piperková.

Palyza to vidí podobně. "Návrh na mé odvolání iniciovali bývalí členové ČSSD. Myslím, že nebýt radním pod vedením primátora Kajnara je spíš pozitivním výsledkem této nechutné anabáze. Přál bych si, aby Ostrava činnost lidí typu Kajnara přežila bez úhony, což se možná – vzhledem ke krátké době do komunálních voleb – podaří," reagoval radní města a starosta Poruby.

"V žádném případě však nebudu rezignovat. Na toto rozhodnutí nepotřebuji ultimátum," dodal Lumír Palyza.

Lobbista se přitom právě díky čilým kontaktům s politiky léta přiživoval na veřejných zakázkách, hlavně ve městě. Veřejnost i politici se to postupně dozvídají od září, kdy policie spustila prohlídky kanceláří, firem či bytů na desítkách míst v Ostravě i Praze, aby zajistila důkazy.

MF DNES od té doby několikrát upozornila na spojení Dědice se sociálními demokraty. Místní politickou scénou ale otřásly teprve informace, které postupně začaly vyplouvat na povrch poté, co policie v březnu obvinila z manipulace se zakázkami osm lidí a čtyři firmy.

Dědic skončil jako jediný ve vazbě. Je obviněný z ovlivňování zakázek i přijímání mnohamilionových úplatků. "Stále vinu odmítá, ale hrozí mu až dvanáctiletý trest vězení," říká státní zástupce Vít Koupil.

Pár tisíc na měsíc vs. miliony v trezoru

Ze záznamů policie plyne nejen to, jak Dědic fungoval, ale i to, jak byl bohatý. A také to, že mu hrozí potíže i kvůli daňovým únikům.

"Za 10 let vykázal Martin Dědic úhrn všech příjmů 1,478 milionu korun před zdaněním, celková daň z příjmů činila 30 513 korun. Čistý příjem za uvedené období měl 1,448 milionu korun. Průměrný roční příjem tedy činil 144 840 korun, v přepočtu na jeden měsíc 12 070 korun," uvádí policie v obvinění Dědice. K tomu však dodává: "S těmito přiznanými příjmy ale ostře kontrastují finanční prostředky, které měl k dispozici."

Policie totiž Dědicovi při domovních prohlídkách zajistila na případné krytí výnosu z trestné činnosti majetek za více než čtyřicet milionů korun. Kromě hotovosti na účtech i v bezpečnostní schránce také čtyři kusy briliantů, dále apartmán v přímořském letovisku Santa Ponsa na španělském ostrově Mallorca, který koupil loni za 7,6 milionu korun, 1 250 akcií nizozemské společnosti Mint Fund 6 B. V., která vlastní firmu Čistá Jižní Morava, či smlouvu o půjčce 9 milionů korun bratrovi.

Zatím sice policie viní Dědice z přijetí úplatků "jen" ve výši přes 30 milionů korun za šest zakázek, ale částka se může zvýšit. Policie totiž šetří i další zakázky a další Dědicovy příjmy.

Jeho poradenskou firmu Business Advisor od roku 2009 do roku 2013 proteklo přes 56 milionů korun, přičemž měla jediného zaměstnance: manželku hejtmana kraje Miroslava Nováka. V roce 2010 ale zaměstnávala pár měsíců i brigádníka, zvláštní náhodou tehdy studenta a dnes poslance a šéfa ostravské ČSSD Adama Rykalu. Podle policie přitom příjmy společnosti pocházely hlavně z úplatků za to, že Dědic zajistil firmám vítězství ve veřejných zakázkách.