Automatické přenosné defibrilátory by mohly být umístěné v místech, kde se schází hodně lidí.

Automatické přenosné defibrilátory by mohly být umístěné v místech, kde se schází hodně lidí. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

V nákupních centrech v Ostravě budou zachraňovat defibrilátory pro laiky

  • 4
Když člověku selže srdce, jde o minuty. Ostrava proto chce, aby v nákupních centrech, na nádražích a na dalších místech, kde se schází hodně lidí, byly přenosné automatické defibrilátory. Naučí se s nimi pracovat ochranka či zaměstnanci správy obchodního centra a budou tak připraveni zákazníkům zachránit život.

"Zatím jsme požádali vedení Fora Nová Karolina, ať koupí defibrilátor, a nabídli, že jejich lidi zdarma proškolí zdravotníci městské nemocnice," říká náměstkyně primátora Simona Piperková s tím, že postupně osloví i další organizace.

Přenosný defibrilátor

Na rozdíl od lékařských přístrojů k obnovení správné činnosti srdce je automatizovaný externí defibrilátor (AED) určen i laikům.

Jde o plně automatizovaný přístroj, který po přiložení elektrod na hrudník pacienta sám rozpozná a rozhodne, zda je nutné vyslat elektrický výboj, nebo ne. Obsluha tedy nemusí mít obavu, že postiženému uškodí.

Po zapnutí přístroj hlasovými pokyny vede obsluhu krok za krokem ke správnému poskytování první pomoci až do příjezdu záchranné služby.

Stále platí, že nejdříve je nutné přivolat odbornou pomoc. Při poruše rytmu bez defibrilace šance na oživení rychle klesá.

Ředitel Nové Karoliny Martin Kubík koupil dva přístroje za 100 tisíc korun. "Naše obchodní a zábavní centrum je malé město. Pracuje v něm přes tisíc lidí a měsíčně přijde téměř milion zákazníků. Od kolegů z jiných evropských měst vím, že defibrilátory jsou tam běžný standard," líčí Kubík.

Dodal, že tak jako v zahraničí budou i v Nové Karolině obsluhovat přístroje členové ochranky a správy centra. "Proškolíme je v nejbližších dnech. A to nejen v samotné obsluze přístroje, která je velmi snadná, ale i v zásadách poskytování první pomoci," slíbil ředitel Městské nemocnice Ostrava Tomáš Nykel.

Několik defibrilátorů už v Ostravě je. Jeden nedávno pořídila například Ikea, obsluhují ho proškolení zaměstnanci ochranky. Další je na vrátnici krajského úřadu. "Zacházet s ním umí 29 proškolených úředníků a také členové ostrahy," říká mluvčí kraje Petra Špornová.

Strážníci pomáhali zdravotníkům

Dva přístroje a první zkušenost s jeho použitím mají od roku 2010 městští policisté. "Předloni převáželi opilého muže na záchytku. Zdravotníci je požádali o pomoc při kříšení jiného pacienta. Strážníci použili defibrilátor. Muž ale bohužel zemřel," popsala zásah mluvčí strážníků Vladimíra Zychová.

Defibrilátor nyní pořídila strážníkům i Opava. Další města v kraji o tom však neuvažují. Podle radních by přístroj nebyl využitý a v případě potřeby je na místě velmi rychle záchranná služba. "Lepší než nutit vystresované strážníky k použití elektrošoků je poskytnout postiženému umělé dýchání a masáž srdce. Strážníci tak postupovali za 20 let činnosti jen dvakrát," říká mluvčí Frýdku-Místku Jana Matějíková.

Už pět let vlastní přístroj Domov seniorů v Havířově, ale dosud ho nikdo nepotřeboval.

Mluvčí krajské záchranné služby Lukáš Humpl ocenil, že defibrilátory má i Horská služba. "Velmi důležité jsou právě na místech odlehlých a špatně dostupných," vysvětlil.