Exhumace vojáků, kteří zahynuli ve válce. Ilustrační foto

Exhumace vojáků, kteří zahynuli ve válce. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Desítky padlých z Ostravské operace mají po exhumaci opět jména

  • 9
Obec Chuchelná na Opavsku nechala exhumovat ostatky více než padesáti německých vojáků, kteří v okolí obce zahynuli během Ostravské operace nebo zemřeli v místním lazaretu. Při exhumaci se odborníkům podařilo přes dvě desítky vojáků identifikovat.

Obec nechala ostatky exhumovat před několika dny. Všichni padlí nyní budou uloženi na vojenském hřbitově v Chebu, kde přibude celkem 55 křížů.

"Jedná se o vojáky, kteří padli v Ostravské operaci nebo kteří zemřeli v místním lazaretu," řekl starosta Chuchelné Josef Kubný.

Jen 21 z 55 vojáků ale bude mít nad hrobem své jméno. "Ostatní se totiž identifikovat nepodařilo. Ti, jejichž jména známe, měli u sebe osobní známku. V den, kdy voják zemře, se jedna půlka ulomí a vezme se do evidence. Druhá mu zůstane. Takto se je pak podaří identifikovat," dodal Kubný.

"Ostatní budou pohřbeni jako bezejmenní. Jména pak uvedeme dohromady na dřevěné desce vedle hrobů," nastínil Igor Nachtigall, zástupce Lidového spolku péče o válečné hroby Kassel. Právě tento spolek exhumaci ostatků vojáků organizuje a rovněž celou akci financuje.

"Naším cílem je shromáždit ostatky těchto vojáků z vesnic na vojenské hřbitovy, kterých je u nás jedenáct. Jsou tam jednou provždy přemístěni a je jisté, že už se s nimi nebude hýbat. Navíc z hlediska údržby je to takto ekonomičtější," vysvětlil Nachtigall.

Hlavní důvod, proč ostatky přemisťují, je, že pozůstalí pak snáze naleznou své dědy či pradědy. "Všichni si zaslouží odpočinek na hřbitově," podotkl Nachtigall.

Záznamy v Chuchelné však říkají, že padlých vojáků je na území obce víc. Hovoří se o dalších třiceti. "Může se stát, že jsou pohřbeni někde jinde. Na hřbitově jich víc nebylo," řekl Nachtigall a domněnku potvrzuje.

Komunisté exhumaci ostatků neřešili

"Když jsme v Chuchelné vyzvedávali ostatky, přišel za námi pamětník, který potvrdil, že směrem k lesu jsou uloženi další vojáci. Bylo jich osm a svezli je tam v roce 1947 snad z hygienických důvodů, nebo proč," dodal.

"Za komunistů se exhumace neřešila. Tenkrát to organizovaly národní výbory a v těchto letech je hodně takových případů, kdy je dali do společných hrobů," poukázal. O exhumaci vojáků v Chuchelné uvažovali už před lety, to se však nesetkalo s příznivou odezvou u všech obyvatel.

"Ještě dost postarších lidí chovalo jakýsi nostalgický vztah k těmto hrobům. Prožili válku, poměrně hodně se scházeli s potomky z německé strany, kteří sem často jezdívali a hroby udržovali," řekl starosta.

Postupem času ale řada pamětníků zemřela a nostalgie v obci vyprchala. Proto se letos o exhumaci radili znovu a nakonec ji schválili. Důvodem je také to, že v obci chybí hrobová místa a pomalu už není kam pohřbívat.

V Chebu už našlo místo posledního odpočinku víc padlých vojáků z této oblasti. Například nedávno tam putovaly ostatky dvou vojáků, které našli v Bolaticích.