Bez maturity už ne. Mnoho strážníků si musí zvýšit vzdělání. Ilustrační snímek

Bez maturity už ne. Mnoho strážníků si musí zvýšit vzdělání. Ilustrační snímek | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Desítky strážníků rychle dodělávají maturitu. Jinak skončí

  • 13
Do konce roku 2015 musí mít všichni strážníci středoškolské vzdělání. V Moravskoslezském kraji si tak desítky z nich dodělávají maturitu, jinak budou muset na svých postech skončit. Městskou policii ale trápí i jiná věc - adeptům chybí fyzička.

Novela zákona o obecní policii v roce 2009 stanovila, že ti, kdo za šest let zaměstnavateli nepředloží doklad o středoškolském vzdělání, musí na konci roku 2015 odejít. V Česku to zatím reálně hrozí více než osmi stovkám obecních policistů. Jak je na tom Moravskoslezský kraj?

Nejvíce strážníků bez potřebného vzdělání je v Ostravě. "V letošním roce chybí u Městské policie Ostrava vzdělání s maturitní zkouškou pětatřiceti strážníkům, z toho čtyřiadvacet strážníků již studuje a maturitní zkoušku by měli ukončit v letošním roce. Strážníci se škole věnují ve svém osobním volnu," sdělila mluvčí ostravských strážníků Liana Pospíšilová.

V Bruntále a v Novém Jičíně mají maturitu všichni strážníci

V Opavě si maturitu dodělává pět strážníků, v Karviné dva, čtyřem chybí středoškolské vzdělání ve Frýdku-Místku. "U nás nemají maturitu čtyři strážníci, jeden si ji ale dodělává. Tři tedy budou muset buď odejít, anebo je zaměstnavatel přeřadí na jiné místo, například ke strážní službě," uvedl ředitel frýdecko-místecké městské policie Milan Sněhota.

"Nejvzdělanější" městskou policií se pak může pochlubit Bruntál a Nový Jičín. Maturitu tam mají všichni strážníci. "Ti, co si maturitu museli udělat, už ji mají hotovou. Šlo jen o jednoho člověka, který odmaturoval loni," konstatoval ředitel bruntálských strážníků Pavel Petr.

Zatímco v Ostravě ale pracuje více než šest set strážníků, jiná okresní města je počítají na desítky. O práci strážníka je mezi lidmi poměrně velký zájem. Získat novou posilu nicméně není pro městské policisty jen tak. Padesát, ale klidně také až sedmdesát procent nových uchazečů totiž podle statistik městských policií nezvládne přijímací testy.

"Letos se k nám zatím hlásilo šestadvacet mužů a devatenáct žen. Na fyzické testy se jich dostavilo jedenáct, uspěli však jen dva muži a jedna žena. Ty ale ještě čekají psychotesty," poznamenal Sněhota z Frýdku-Místku.

Opavským adeptům šly nejméně shyby, ženám se nedařilo v běhu na 400 metrů. Běhání nebývá oblíbenou disciplínou ani v Ostravě. "Největším problémem z fyzických testů je běh na 1 500 metrů a poté kliky," podotkla Pospíšilová.

"S testem fyzické zdatnosti a s psychotesty mívají pak problém hlavně mladší ročníky, přestože vědí dopředu, na co všechno by se měly připravit. Na chlapcích je navíc poznat, že jim chybí vojenský výcvik či jiné sportovní aktivity."