(ilustrační foto)

(ilustrační foto) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Déšť ani sníh beskydským přehradám zatím příliš nepomáhají

  • 10
Přestože přehrady v Čechách hlásí stoprocentní naplněnost, v Moravskoslezském kraji se hladiny zvedají jen zvolna. Srážky posledních dní jsou navíc nárazové, takže podzemní vody a půdní vláha se nestačí doplnit.

Zatímco hladina Slezské Harty nebo Kružberku na Bruntálsku, tedy jesenických přehrad, teď dosahuje skoro devadesáti procent celkového objemu, beskydská Šance na Frýdecko-Místecku nebo Těrlicko na Karvinsku jsou naplněny jen něco přes polovinu.

A Povodí Odry kvůli šetření vodou v minulých dnech například znovu snížilo odtok u Žermanické přehrady nedaleko Havířova. „Po dohodě s krajem jsme omezili odtok, abychom zajistili vodu pro odběratele ArcelorMittal Ostrava a Biocel Paskov,“ vysvětlil Čestmír Vlček z Povodí Odry.

Průmyslové podniky tak nemusí omezit provoz. „Pozastavení činnosti skutečně hrozilo. Vzhledem ke snížení odtoku z přehrady hlídáme biokoridory živočichů i kvalitu vody. Vše je zatím v pořádku,“ podotkl náměstek hejtmana pro životní prostředí Daniel Havlík a doplnil, že v rozpočtu na tento rok kraj počítá s částkou pro nouzová opatření kvůli suchu.

„Jedná se o několik milionů korun. Kdyby nastalo stejně parné léto jako v loňském roce, jsme připraveni dotovat města či odlehlé obce, které by se případně ocitly bez vody. Kritické situaci se ale budeme snažit předejít,“ uvedl.

Vodárny zatím nemusejí omezovat zásobování obyvatelstva

S největšími omezeními se v současné době potýká společnost Biocel Paskov. Celulózka totiž čerpá vodu i z Olešné ve Frýdku-Místku, která je plná jen zhruba z dvaceti procent.

Přehrada Olešná u Frýdku-Místku v době, kdy měla ještě dostatek vody.

„Vodu bereme střídavě z Olešné i Žermanic. Problém je v tom, že opatření si žádají finanční výdaje v řádu statisíců. Pro výrobu buničiny potřebujeme skutečně kvalitní vodu. Teď ji musíme náročně čistit, protože je kalná a zanesenější než dřív. Změnil se i systém jejího čerpání,“ zmínil vedoucí oddělení životního prostředí Biocelu Dalibor Slončík.

Jediná společnost, která díky srážkám v uplynulých dnech mohla přestat šetřit vodou, jsou Severomoravské vodovody a kanalizace (SmVaK). „Surovou vodu čerpáme z Kružberka, Šancí a Morávky, které se postupně plní. Proto jsme upustili od některých regulačních omezení. V březnu budeme s Povodím Odry dále jednat, každopádně spotřebitelé žádné změny nepocítí,“ zmínil mluvčí SmVaK Marek Síbrt.

Co pomůže? Déšť, déšť a zase déšť

Přehradou s nejnižším objemem vody v kraji kvůli regulaci vodohospodářů zůstává Olešná, kterou teď čeká čištění. „Tento stav chceme využít pro odtěžení sedimentů před jejím opětovným naplněním. Nyní probíhá soutěž na zhotovitele. Pracovat se začne na jaře,“ vysvětlil Vlček.

Podzemním vodám a půdě by teď pomohl dlouhý déšť. „Potřebovali bychom méně intenzivní, ale zato několik dnů až týdnů trvající srážky. Na Moravě je jejich celkový úhrn stále nižší než v Čechách, což je bohužel obdobné jako na podzim a v zimě loňského roku,“ vysvětlil ostravský hydrolog Jan Unucka a zdůraznil, že hodně bude záležet na teplotách vzduchu a úhrnu srážek na jaře.

Důležitá bude i kontrola kvality vody. „Pokud by trvaly podnormální průtoky řek i v dalších měsících, opatrnost bude nutná. Hlavně v místech se zvýšenými odběry vod či vypouštěním vod odpadních,“ dodal Unucka.