(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Libor Teichmann, MF DNES

Deváťáky na Ostravsku čeká další překážka. Vracejí se přijímačky

  • 5
Hezké vysvědčení už žákům devátých tříd v Moravskoslezském kraji nebude ke studiu na maturitním oboru stačit. Od jara musí zvládnout i dva šedesátiminutové testy z češtiny a matematiky. K projektu se připojují všechny krajské střední školy, osloveny byly i soukromé.

Ředitelé škol i krajský úřad už mají za sebou potřebná jednání, tento týden záměr projednala krajská rada. "Ze zákona k tomu nemůžeme školy nutit, ale dohodli jsme se. Všechny krajské střední školy jsou připraveny, ředitelé souhlasí. Čekáme, že naprostá většina se připojí," uvedl vedoucí krajského odboru školství Libor Lenčo. Doteď většina škol v kraji přijímala zájemce jen podle známek ze základní školy.

Jedním z důvodů je snaha zastavit upadající úroveň maturitního vzdělávání. "Chceme, aby rodiče u slabších žáků zvážili podání přihlášky i na učňovské obory," vysvětlil Lenčo. Dodal, že při jednotných testech se také dají lépe srovnat znalosti žáků z různých škol.

"Podle zkušeností z loňska je vazba mezi známkami ze základní školy a výsledkem přijímacích testů volná. Rozhodně neplatí, že jedničkář zvládne test výborně, trojkař hůř a podobně. I to ukazuje, že má smysl jednotné testy dělat," doplnil Lenčo.

Velkým problémem bývá matematika

Loni se k jednotným přijímacím testům na zkoušku přihlásilo osmapadesát středních škol. Jejich přijímací řízení ukázalo, že kamenem úrazu u deváťáků je matematika, test z češtiny zvládla většina.

V letošním školním roce budou uchazeče testovat všechny školy. "To je zhruba devadesát středních škol, které zřizujeme. Už jsme jednali s asociacemi škol a s řediteli a všichni se chystají k jednotným testům přistoupit," upřesňuje Lenčo. Krajský úřad nabídne možnost společných testů i soukromým školám v kraji. Na celý projekt má vyhrazené zhruba dva miliony.

Rodiče přijímají novinku rozporuplně

Středoškolští pedagogové krok vítají. "Mezi úrovní základních škol jsou velké rozdíly. Přijímací zkoušky nám dají lepší obrázek o znalostech uchazeče než jeho známky ze základní školy," říká zástupce ředitelky Mendelovy střední školy v Novém Jičíně Lubomír Purmenský. Škola si testy zkusila už v minulém přijímacím řízení. "Můžeme se i podívat, jak uchazeči dopadli ve srovnání se všemi testovanými v kraji," doplnil ředitel ostravské Střední školy společného stravování Pavel Cielecký.

Na základních školách jsou připravení reagovat. "Jsme ochotní začít deváťáky připravovat. Ale závisí to i na zájmu. V posledních letech deváťáci zájem neměli. Většina měla místo na střední škole jisté a neměli důvod se připravovat," popsal ředitel ostravské Základní školy Gen. Píky Jan Veselý.

Rodiče vidí přijímací řízení rozporuplně. "Je to komplikace. Známky o znalostech také vypovídají, proto se dávají," uvedla matka čtrnáctileté Adély Marie Matoušková. "Možná si budou vážit toho, že se na školu dostali. Já tomu fandím," míní naopak dvaačtyřicetiletý Adam Bogár.

Zda přijímací zkoušky přimějí rodiče slabších žáků, aby uvažovali i o učebních oborech, se teprve uvidí. "Žádný rodič není úplně objektivní. Přáním každého je, aby ho jeho dítě přesáhlo. V případě pochybností je dobré vyhledat poradnu pro volbu povolání," radí psycholožka Ludmila Mrkvicová.