Pokud odejde polovina lékařů, budou si nemocnice navzájem vypomáhat. Ilustrační foto

Pokud odejde polovina lékařů, budou si nemocnice navzájem vypomáhat. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Devět nemocnic v Moravskoslezském kraji má krizový plán, propojí se

  • 3
Moravskoslezský kraj schválil krizový plán pro případ, že za měsíc z devíti nemocnic v regionu odejde 568 lékařů, kteří podali výpovědi v rámci akce Děkujeme, odcházíme. Kraj v takovém případě nemocnice "sloučí" do čtyř celků, v nichž si budou navzájem vypomáhat a předávat si pacienty.

Na sestavení čtyř územních celků se již dříve s vedením kraje dohodli ředitelé nemocnic. Dnes odpoledne tuto krizovou variantu odhlasovali krajští zastupitelé na mimořádném zasedání.

Pokud totiž devět nemocnic v Moravskoslezském kraji (osm krajských a Městskou nemocnici v Ostravě) opustí přibližně polovina jejich odborníků, nebudou schopné poskytovat pacientům stejnou péči jako dosud.

Propojení nemocnic

1. Krnovská nemocnice + Slezská nemocnice v Opavě.

2. Nemocnice v Havířově + nemocnice v Karviné-Ráji a Třinci-Sosně.

3. Nemocnice v Novém Jičíně + nemocnice v Bílovci.

4. Nemocnice ve Frýdku-Místku + Městská nemocnice v Ostravě.

Pacienty ve špatném stavu budou mezi městy převážet sanitky.

"Osm krajských zdravotnických zařízení by mohlo být rozděleno na čtyři 'územní nemocnice', a to tak, abychom zajistili pacientům přiměřené dojezdové časy při převozu záchrannou službou," uvedl hejtman Jaroslav Palas ještě před schválením návrhu, když se na takové variantě dohodl s řediteli nemocnic.

Podle Palase budou do územních nemocnic soustředěny lékařské týmy, které zajistí fungování základních oddělení: ARO, gynekologicko-porodnického, pediatrie, interny a chirurgie.

"Poskytovat budou ale jen akutní lékařskou péči. To znamená, že plánované operace by museli lékaři odkládat, případně zcela rušit," upozornil Palas.

,