(ilustrační foto)

(ilustrační foto) | foto: Reuters

Levné ubytování na faře. Diecéze nově nabídne služby turistům

  • 10
Základní nábytek, postele, kuchyň s vybavením, koupelna a někde i zahrada s hřištěm pro děti. To by od příští turistické sezony mělo nabízet hned několik farností v Moravskoslezském kraji. Ostravsko-opavská diecéze tak chce zvednout zájem o církevní památky, ale i přilákat lidi do podhůří Jeseníků nebo Beskyd.

„Chceme ukázat, že fary nemusí být jen nepřístupné historické budovy, ale využít je a otevřít lidem. Jednáme s těmi kněžími, kteří mají budovy farností ve správě, a dojednáváme, zda mohou poskytovat ubytování,“ zmínil projektový manažer pro církevní turistiku ostravsko-opavské diecéze Martin Hiltavský.

Fary budou vybaveny tak, aby se rodiče a děti ani při dlouhodobější dovolené nenudili.

„Některé fary taky vyčleníme i pro výlety mladých lidí ve skupinách nebo pro školní výlety. Cena ubytování bude výhodná, ale musíme ji nastavit tak, aby vždy pokryla provozní náklady,“ poznamenal Hiltavský.

Opravy historických budov ale vyjdou na statisíce. „Do každé fary budeme investovat zhruba 400 až 600 tisíc. Někde mohou být náklady i vyšší, jelikož u starších objektů musíme upravit instalace, vodu, elektřinu. Každá investice musí být dobře promyšlená, abychom měli zajištěno, že se nám vrátí,“ konstatoval Hiltavský.

Součástí fary je i zahrada. Ideální místo pro děti

Jedna z far, která by měla od příští sezony fungovat jako penzion, je například v Bohušově na Osoblažsku.

„Odhadujeme, že bychom mohli ubytovat až třicet lidí. V přízemí fary by měla být kuchyň se společenskou místností a nahoře pokoje s lůžky. Já bydlím v bytě, ale nábytek na faře zbyl už po předchozím faráři, takže by se mohl využít,“ líčil místní farář Jan Mazur.

Součástí fary je i velká zahrada. „Je tady hřiště pro děti, časem můžeme přistavět pergolu i kolárnu, protože cyklostezky jsou v okolí výborné,“ doplnil Mazur.

Lidé se budou moci ubytovat i na Andělské hoře na Bruntálsku. Už nyní tady možnost přespání funguje. „Já na faře žiji sám, takže jsem ji už několikrát nabízel kamarádům, kteří tady přijeli na výlet. Možnost ubytování se po známých rozkřikla a někteří jezdí pravidelně,“ přiblížil farář Marek Zukovský.

Zatím nabízí devět lůžek. „Prostory nejsou moc velké, ale dvě větší rodiny se tady pohodlně ubytují. Sdílejí kuchyň i koupelnu. Většinou jsou ale spokojení, protože příroda je kolem nádherná. A já návštěvy vítám,“ usmíval se místní farář.

Za nocleh stovku, děti polovic

Zukovský už má stanoveny i předběžné ceny. „Nocleh pro dospělé stojí 100 korun, pro děti 50 korun. Zavedli jsem ale, že rodina platí jen za dvě děti. Chceme tak zvýhodnit početnější rodiny, protože účtovat poplatky za všechny děti by mohlo být finančně náročné,“ zmínil.

Podobně provizorně už fungují pobyty ve Frýdlantu nad Ostravicí.

„K dispozici máme sedmnáct lůžek, potřebujeme ale dovybavit kuchyň, zmodernizovat kapli a dokoupit kvalitní matrace,“ sdělil Petr Gottlicher z ostravsko-opavské diecéze.

Součástí projektu církevní turistiky je i zpřístupnění některých památek, které byly doteď zavřené.

„Letos otevřeme kostel Nejsvětější Trojice ve Fulneku a některé kostelní věže, z kterých bude možná vyhlídka na Krnov i Opavu. Nově zpřístupníme i kostel svatého Michaela ve Vrbně pod Pradědem, a to i s průvodcem. Lidé si tak mohou prohlédnout vzácné nástěnné malby,“ poznamenal Hiltavský.

Příští rok bude diecéze otvírat hlavně barokní stavby. „Jedná se třeba o kostel sv. Jana a Pavla ve Frýdku-Místku, kostel sv. Jana Křtitele ve Velkých Hošticích na Opavsku. Výzvou je pro mě zpřístupnění kostela v Kuníně přes takzvaný krček, který je odjakživa propojen se zdejším zámkem. V současné době je průchod na straně kostela zazděn,“ uvedl Hiltavský.

Letos se po rekonstrukci otevřela katedrála Božského Spasitele v centru Ostravy Od otevření do konce března přišlo celkem 19 765 lidí. „Je vidět, že lidé prohlídky církevních památek vyhledávají, je proto dobré jim je zpřístupnit,“ dodal místní farář Jan Plaček.