Průkopník discgolfu v Česku Přemysl Novák.

Průkopník discgolfu v Česku Přemysl Novák. | foto: Dan Materna, MAFRA

Discgolf přivezli do Česka ze zámoří. Dnes je stavění hřišť živí

  • 1
S discgolfem se seznámil jako student náhodou v Americe. Dnes jej Přemysl Novák šíří a propaguje po celé republice.

Začalo to nenápadně. Studentovi, který se vrátil z cest po Americe, kde mu učaroval sport jménem discgolf, se podařilo prosadit stavbu jednoho z prvních discgolfových hřišť v České republice. Dnes po pěti letech u nás hrají nadšeně tento sport tisíce lidí všech generací. Mladíkem, který za rozkvětem discgolfu v Česku stojí, je novojičínský rodák Přemysl Novák.

V roce 2005 se Přemysl Novák, tehdy student rekreologie, vydal spolu se spolužákem a kamarádem Michalem Greplem do Spojených států. Jako průvodci v národním parku Rocky Mountains v Coloradu si chtěli vyzkoušet, jak se dá rekreologií uživit. A poprvé se tam setkali s discgolfem, který tehdy u nás prakticky nikdo neznal. „Už tehdy jsem si řekl, že je to super sport, který bychom mohli dovézt i do České republiky,“ vzpomíná Novák.

Od návratu domů k budování discgolfových hřišť ale byla ještě dlouhá cesta. „Doma jsem si nechal na zkoušku u zámečníka vyrobit discgolfový koš a zkusil jsem si spočítat, kolik by vybudování takového hřiště stálo. S částkou, která mi vyšla, jsem si tehdy řekl, že do ničeho takového města nepůjdou,“ řekl Novák, který se mezitím začal zabývat zřizováním dětských škol in-line bruslení, jež tehdy zažívalo velký rozkvět.

Zpočátku vozil dva mobilní koše na různé akce

Discgolf v té době předváděl pouze na různých akcích, kam vozil dva mobilní koše, které si nechal vyrobit, a disky dovezené ještě z Ameriky. Až po čase narazil na internetu na stránky finské společnosti, která nabízela výstavbu discgolfových hřišť na klíč.

„Říkal jsem si, že když ve Finsku postavili během pár let dvě stě discgolfových hřišť, že by to mohlo fungovat i u nás,“ uvedl Novák, který se zmíněnou firmou navázal spolupráci, jež funguje dodnes.

Dnes má Přemysl Novák se svou rodinnou firmou Hepa group, kam jako svou pravou ruku přizval i spolužáka Michala Grepla, na kontě čtyřicet hřišť postavených po celé České republice. Začátky ale byly těžké.

Dvě první hřiště, která postavili, se otevírala v roce 2011. Jedno v pražském Chodově a druhé v lyžařském centru v Koutech v Jeseníkách. Hřiště budují podle jednotného konceptu.

„Všechno jsou to veřejná hřiště, která jsou postavená tak, aby si i člověk, který k nim přijde poprvé, mohl discgolf prakticky hned bez problémů zahrát. Všude jsou informační cedule s pravidly a instrukcemi, jak to funguje, často nechybí ani informace, kde je možné zapůjčit disky,“ vysvětlil Novák.

Začínají se jim ozývat zájemci, kteří je dříve odmítli

V počátcích se výstavba hřišť prosazovala jen těžce. Novák s Greplem objížděli města a nabízeli jim budování discgolfových areálů. Nový druh sportu tehdy nikdo neznal, mladí nadšenci museli vše vysvětlovat od píky.

„Postupně se začala situace měnit. Discgolf se podařilo poměrně dobře medializovat, začali mu přibývat příznivci. Dnes už se situace obrací. Zatímco dříve jsme museli jezdit a nabízet, dnes se nám ozývají zájemci sami. A někdy jsou to města či obce, které nás před lety odmítly,“ podotkl Novák.

Velkou radost mu udělalo, že se mu podařilo prosadit hřiště v rodném Novém Jičíně. „Stálo nás to ale obrovské úsilí, stejně jako v Kopřivnici, odkud pochází Michal Grepl. Zřejmě opravdu platí, že doma není nikdo prorokem,“ posteskl si Novák. Přitom v Novém Jičíně získal discgolf brzy velmi silnou základnu. Zdejší klub Moravian Gators patří k české soutěžní špičce.

Přemyslu Novákovi dělá radost i to, jak rychle přibývají discgolfu příznivci. „Dobře to vidíme na prodeji disků, které rostou o desítky procent každý rok,“ informoval.

Popsal i fenomén, který se v souvislosti s tímto sportem zrodil, a to discgolfová turistika. „Hráči si rádi zajedou vyzkoušet nové hřiště, které ještě neznají. Je to pokaždé jiné prostředí,“ vysvětlil.

Nejoblíbenější jsou prý hřiště v zámeckých parcích, která mají velký potenciál. „Je to něco kouzelného, házet diskem v krásně upraveném prostředí, okolo staletých stromů,“ popsal lákadla tohoto sportu.

V blízkém okolí patří mezi nejvyhledávanější hřiště to, které stojí v Budišově nad Budišovkou. „Má hodně vysoký počet jamek, až osmnáct, jezdí tam hrát nejen lidé z celé Moravy, ale například i z Polska. Stráví tam den nebo celý víkend, jsou tedy přínosem i pro místní ekonomiku,“ dodal Novák, který je sám nadšeným hráčem tohoto sportu.

Na nedávném mistrovství republiky skončil v hlavní kategorii druhý, navíc je i členem české reprezentace. „V reprezentaci je ale i můj bratr Kryštof a také Michal Grepl. Všichni discgolfem žijeme,“ uzavřel Přemysl Novák.