Diskuze

Parní vlaky, ale co dál? Turisté stále Osoblažsku scházejí

Osoblažsko je krajina dvou tváří. Na jedné straně místo s vysokou nezaměstnaností, na straně druhé kraj se zvláštním půvabem tvořeným třeba i unikátní úzkokolejkou. Ta turisty přitahuje. Pořád ale ne tolik, aby to vylepšilo ekonomiku oblasti.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Nevím jak na Osoblažsku, ale v mnoha obdobně situovaných regionech vidím základní problém v tom, že se místní podnikatelé snaží přitáhnout "majetnou" klientelu z měst, ideálně z Prahy (hovořím o Čechách, ne o Moravě). Pro ni vybudují disneylandy, aby se rozmazlené znuděné dětičky aspoň na chvíli něčím zaměstnaly, začnou čepovat plzeňské pivo (protože "prachatý" Pražák jiné nepije, ačkoli místní může být i lepší) a nalévat Birrel, louky promění v parkoviště (protože zmíněná klientela se zpravidla jinak než auty nepohybuje) a po čase zjistí, že tito lidé prakticky nikomu v kraji nic nepřinesou, tedy kromě smogu, odpadků a kraválu. Jídlo si nakoupí po cestě v supermarketu, přijedou na pár hodin, protože za chvíli už zase budou "muset" být jinde, atd.

1 0
možnosti

1. Dotační tituly ze strukturálních fondů na podporu turistiky jsou v těchto oblastech zcela nepoužitelné, neboť neřeší náklady na provoz zařízení a ty pak nejsou schopny se uživit. A pravidla dotačních titulů neumožňují integrovat projekty z různých investičních oblastí, které by mohly mít udržitelný potenciál.

2. Místní správa nemá ani příslušnou kvalifikaci, ani schopnost zadat nebo přijmout návrh na skutečně atraktivní aktivity, které by byly schopny přitáhnout veřejnost.

3. Většina místních obyvatel ve skutečnosti o rozvoj turistiky nestojí, je to pro ně hrozba, obtěžování, nežádoucí změna životního stylu.

4. Krajský úřad je zcela neschopen návštěvnické aktivity stimulovat, jen donekonečna chrlí mapy, letáky a brožury, které nikdo nečte a které mají životnost 14 dní. Směšné SWOT analýzy z tzv. rozvojových dokumentů slouží jen k dobrému životu spřízněných agentur.

0 0
možnosti

Tak to je bomba, člověk může na nádraží použít WC!Kde se hrabou krajané z rumunského Banátu;-D

0 0
možnosti

Byli jsme se tam asi před sedmi lety projet na kole. Pěkné cesty bez aut, hezká krajina, žádní lidi, prima odpočinek. Když jsme přijeli zpátky do městečka, zeptal jsem se místního člověka, kam si můžeme zajít na oběd, ať je to dobré. Odpověď byla kouzelná - nikam, není tady žádná hospoda. Na otázku, jestli je tedy někde otevřený obchod s potravinami, odpověděl, že ne. No nic, dá se to přežít, krajina je fakt hezká, takže s vlastním jídlem si uděláte pěkný výlet, opravdu klidný a bez lidí. Jenže výlet bez útraty tamním obyvatelům prosperitu nepřinese...

2 0
možnosti

to je přesně ta schizofrenie....turisté ocení, že to není "Václavák", ale na to, aby se z turistiky stal významnější segment na trhu práce to naopak václavák být musí

0 0
možnosti

Ono je to težké.Většina lidí chce o víkendu či o dovolené relaxovat,odpočívat.Ovšem vylidněné a polorozbořené vesnice působí spíše depresivně.Alespoň na mne to tak působilo a proto nevidím důvod další návštěvy.Smiřme se už s tím,že po válce vystěhované pohraničí se už nikdy nedá dohromady.

0 0
možnosti