Diskuze

Žádné škrábance, římsa skrývala podpisy dávných studentů

Na první pohled vypadají nečitelně, když se ale zadíváte pozorněji, rozluštíte jména. Marhold, Konečný, Kolečko... Řemeslníci pracující na opravě památkově chráněného Petrina v Bruntále objevili svědectví připomínající dobu první poloviny minulého století, kdy v budově fungoval chlapecký seminář.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

V Brně na Petrově ukazují jako velkou vzácnost počmáranou omítku dokonce ze 13. století.

1 0
možnosti

Jména hloupých na všech sloupích se říkávalo ;-D. Jak je ale vidět, stávají se i tyto "grafitti" po patřičně dlouhém čase historickým artefaktem a dokladem své doby. Jako nápis na jedné chodbě jednoho hradu: Kdo zde to lejno vsrál, nechť by ho taky sžrál ;-D

1 0
možnosti
Foto

Zajímavé je to proto, že se tyto podpisy našly v samém centru Sudet, reklamovaných Němci jako jejich etnické území. Bruntál se tehdy jmenoval ještě Freudenthal a v době první republiky byl zřejmě intenzivně zapojován do českého kulturního života. Tento příznivý vývoj byl pak přerušen Mnichovem a protektorátem.

0 0
možnosti

J34a33n 29S86o92u78k46u60p

4. 2. 2014 23:12

Většina těchto studentů zde dojížděla, protože jinde seminář nebyl - byl v Bruntále záměrně vybudován. Ano, intenzivně zapojován, proto byl poměr Němců a Čechů cca 20:1 a na bruntálsku bylo pro Čechy místo jen v pomocných a podřadných profesích, Česi zde představovali pouze nevzdělanou minoritu. Tento vývoj byl pak přerušen po roce 45 kompletním vystěhováním celého Bruntálu a sestěhováním nejhorší verbeže z kdejakého konce ČSR, což se na intenzivním zapojování oblasti defacto podepisuje dodnes.

1 1
možnosti