Diskuze

Prach už lidem v Ostravě na hlavu nesněží, škodí ale dál. Neviditelněji

Hutě, koksovny, doly. V roce 1989 jich v kraji bylo víc než dnes. Na znečištění si lidé mohli sáhnout, když ulicemi padal popílek. Od té doby hrubý prach zmizel, ovzduší ale dál tíží zvláště mikroskopický prach a rakovinotvorný benzo(a)pyren.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Smrad, dým a saze, polétavý prach, byl havířovský standart v podvečer ještě loni a co bude letos? Kolik bude nemocných, kolik dětí bude mít potíže s dýcháním? Jezděte v ekologických dopravních prostředcích, ale v kamnech spalujte co chcete......;-O

0 1
možnosti

Hellebrandová lže. Ke konci socíku byly za kalamit koncentrace prachu v ovzduší v Ostravě  až 1000 - 2000 mikrogramů v metru kubickém vzduchu. Dobře si na to pamatuji, protože ty bylo tehdy , na rozdíl od dneška skutečně moc a vzduch byl skutečně nedýchatelný.  Dnešní koncentrace okolo 50 - 150 mikrogramů v kubickém metru jsou o řád lepší. Vyjádřeno v procentech není to o 50 procent méně, ale o 90 - 95 % méně.

Ovšem jiná věc je s těmi drobnými částicemi, respektive velikostí částic. Na jednotlivé částečky prachu v ovzduší působí různé síly. Adhezivní, které zvláště za přítomnosti vzdušné vlhkosti urychlují spojování malých částeček prachu ve větší, elektrostatiské síly, které spíš přispívají k odpuzování malých částeček od sebe a tím jejich spojování ve velké části, které by ze vzduchu vypadly, brání....Čím je větší koncentrace tuhých látek ve vzduchu obecně, tím snadněji se částečky prachu vzájemně slučují ve větší, které ze vzduchu spadnou jako ty vločky a tím rychleji se vzduch samočistí. Jak už ale koncentrace drobných částeček prachu v ovzduší klesně pod určitou fyzikální mez , částice prachu se za daných podmínek prakticky vůbec neslučují ve větší a z ovzduší tak nevypadávají.

Stačí papírově snížit maximální množství prachu v ovzduší pod tuto mez danou přírodními zákony a máme tady trvalou "kalamitu ze znečištěného ovzduší" protože  za takových limitů se situace může zlepšít pouze "naředěním" znečištěného ovzduší silným větrem nebo jeho vyčištěním silným srážkami, deštěm nebo sněžením.

Neboli v takových oblastech je potom "kalamita" trvale.

1 1
možnosti

J37a29n 78N67o66v83á30k

17. 11. 2014 17:04

Polášek neumí chápat psaný text. Všechna tvrzení byla o ročních průměrech, a to v nejčistější části Ostravy. Navíc stačí, aby v zimě přišla od Sibiře tlaková výše a zůstala viset nad západním Běloruskem. Pak klidně bude 500 ug/m3 PM10 jakoby nic.

1 0
možnosti