Diskuze

Když budou všichni studenty politologie, průmysl zhyne, říká Jan Světlík

V cyklu rozhovorů MF DNES s představiteli nejdůležitějších firem v moravskoslezském regionu přinášíme názory Jana Světlíka, generálního ředitele společnosti Vítkovice.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Jinak, v těch exkurzích vidím dost podstatný technicko-právní problém. Učitelé ručí v absolutní míře za úplně kdejakého výrostka. Umí si někdo představit, že by učitelé měli chuť (za ty mizerné platy) riskovat každý týden případný průšvih a následně i několikaroční pobyt v base? Tím průšvihem myslím zejména případný úraz ale i požití alkoholu atd. Protože autorita učitelů je po převratu v 89. na nulové úrovni, kdejaký rodič i žák si vůči nim dovolí téměř cokoliv. Došlo se tak ke stavu, že učitel má absolutní odpovědnost, pravomoci však žádné.

Jen podotýkám, že nejsem učitel, školství mne však zajímá, sám jsem kdysi učil elektrotechniku (pouze rok - kvůli platu jsem však šel "o dům dál")

2 0
možnosti

Já vidím problém v tom, že ve srojírenství a leketrotechnce nejsou až na automobilky slušné prachy. Světlík také přidával až nyní, 4,7% , po sedmi letech.... tak co se diví?

Jasně, byla krize, ale  když lidská povaha jde tam ,kde cítí lepší žvanec.

Co se týče školstí, má pravdu,  ovšem to by politiky musel vykopat, aby to změnil.

0 0
možnosti

Já vidím problém taky ve zbytnělém vysokém školství. Totiž pokud je absolvent vysoké školy jeden z těch výběrových , to znamená z té desetiny, čtvrtiny těch nejlepších a nejinteligentnějších, není pro něho velký problém i když vystuduje nějaký humanitní obor. V případě potřeby má totiž kapacitu do toho technického oboru přejít a ve velmi krátké době se ty potřebné znalosti doučit.

Ale dnešní průměrný absolvent vysokoškolák, ten s průměrnými schopnosti i s průměrným IQ, potřebuje , aby v zaměstnání uspěl, mít vystudovaný přesně stejný technický obor jako je ta pracovní pozice, na kterou se hlásí. Pokud má vystudovaný jiný obor, i když taky technický, nemá se svým průměrným IQ +- pár IQ bodů šanci bez nějakého rozsáhlejšího školení nebo rovnou rekvalifikace potřebné znalosti k tomu požadovanému oboru sám získat a sám se doučit.

Jenže firmy chtějí dneska i u absolventa už tu kvalifikaci v podstatě hotovou, nechtějí do toho člověka vrážet ani korunu navíc na jeho nějaké přeškolování. Proto tyto absolventy technických oborů firmy neberou.

0 2
možnosti

;-D;-D No, ještě jsem neviděl absolventa humanitního oboru přejít na technický. To je totiž zcela jiná liga. Na humanitní obory chodí ti, co chtějí získat titul ale na matiku či jiné exaktní studium nemají (třeba medicína, právo a pod). To na těch společensko-vědných a politických oborech stačí se naučit žvanit...

V tom ale máte naprostou pravdu, že firmy nejsou ochotni investovat žádný čas i do sebelepšího uchazeče. Než aby někoho zaučovali řekněme 2 týdny, tak raději budou hledat i dva roky ideálního uchazeče. V tomhle byl socík nesrovnatelně lepší. Tehdy jsem pracoval jako technik sálových počítačů. Díky týdennímu školení jsem se stal specialistou v rámci východoslovenského kraje. Zlaté časy...

3 0
možnosti

p. Světlík má rozumné názory. S úsměvem vzpomínám, na kdysi svoji rodičovskou schůzku na ZŠ. Ptal jsem se učitelky, "Proč má dcera z výtvarné výchovy 3" !? Odpověď - "Namalovala slunce hnědou barvou" .. Namítal jsem cosi o opaku, jiném vidění světa, tvořivosti .. Výsledkem bylo, že prozíravá manželka mi zakázala na schůzky chodit .. Je tedy otázka, jak se školství od té doby vlastně změnilo .. (Dcera nakonec dostala na vysvědčení 1) .. R^

2 0
možnosti

No, názory svým způsobem rozumné má.

Ale filtrované tím, že pro své firmy potřebuje, aby mu lidé pracovali za co nejméně peněz. A už je v tom směru dost profláknutý.

1 0
možnosti

Bohatý průmyslník si poplakal, ale co naplat, i práce je výsledek nabídky a poptávky. Dá-li směšný plat, nemůže očekávat zástupy horlivých dělníků. Je jasné, že by si ty zástupy rád vytvořil nějakou vnucenou státní regulací, ale to bude muset lobbovat ještě pečlivěji, než se mu to podaří prosadit. Rodiče nejsou hloupí!

Dávaji politici své děti na učňák nebo průmyslovku? Kdepak, samé prestižní gymnázium s výukou v cizím jazyce a neuvěřitelným školným.

3 1
možnosti

P38e10t28r 19O65b98r88l39í71k

19. 5. 2015 12:24

Víte vy vůbec kolik dnes vydělávají tihle operátoři a obráběči na CNC strojích?

To nejsou žádné směšné platy.

0 0
možnosti

P38e50t70r 21K43o91l27á29ř

18. 5. 2015 1:00

Pán si přihrál podnik ve kterém byl ředitel, a teď rozumuje ... S ohledem na to kolik má druhých brad by se měl napřed zamyslet sám nad sebou a svým sebeovládáním ...

1 3
možnosti

Nebudu se zastávat Světlíka, ale o privatizaci Vítkovic toho moc nevíte.

3 0
možnosti
Foto

Pěkný rozhovor, pan Světlík má v vlastně pravdu.

4 1
možnosti

M74i51r17e47k 21H49r85o41c69h

17. 5. 2015 23:33

Musím se smát těm, kteří zde obhajují humanitní vzdělání. Jsem absolventem předrevolučního VUT obor silnoproudá elektrotechnika. Můj velký zájem o historii mě před pár lety zavedl na FF obor historie archivnictví. Musím říct, že až na vyjímky mi toto studium připadalo oproti VUT jako letní škola v přírodě. Vzhledem k tomu, že v tomto oboru už několik let pracuji, jsem přemýšlel, co mi vlastně studium dalo. Odpověď zní: pouze nárok na vyšší tabulkový plat - jinak nic, co bych neuměl díky samostudiu už několik let před tím. A ještě jeden pozoruhodný fakt. Když jsem v rámci pracovní náplně navštívil jeden nejmenovaný elektrotechnický podnik, kde jsem potřeboval něco najít v archívu, nabídl mi tamní personalista práci za plat odpovídající 150 procentům toho současného. Stačilo prokázat, že umím dodnes číst technické výkresy a rozeznám frézku od soustruhu. Proč? Protože takoví lidé se prý tak těžko shání, že jsou ochotni zaplatit v podstatě co si řeknou. Škoda, že jsem takový staromilec. Naštěstí obě mé děti to pochopily a vystudovaly technické školy. Vydělávají víc než já po 25 letech praxe. Pana Světlíka neznám, ale myslím si, že má v hodně věcech pravdu. A to nic proti těm, kteří opravdu vidí své poslání v uměnovědě. Jen jich nesmí být 1000 ročně.

20 1
možnosti

Pozoruhodné je, že máte VUT a děláte archiváře. Kouzlem nechtěného popíráte celý rozhovor.

0 4
možnosti