Diskuze

Nejnižší nabídka. A pak nejhorší práce. Města proto žádají změnu zákona

O změnu zákona, na jehož základě většinou vítězí zájemci o zakázky s nejlevnější nabídkou, usilují zástupci měst v Moravskoslezském kraji. Ne každá firma je totiž schopná nakonec cenu dodržet, aniž by například zkrachovala. Podle zástupců Ostravy ale lepší výběr nabízí už současná legislativa.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
KM

K71a31r49e21l 26M24a76l54í59k

29. 12. 2015 8:41

Pani starostka Trince i primator Hanzel nevi o cem mluvi.Zakon jim nic takoveho nenarizuje,chyba je v urednickem aparatu,ktery neumi nebo nechce moznosti zakona vyuzivat...pak to daji do medii a ta jim to klasicky sezerou i s navijakem

0 0
možnosti
JK

J40a34n 46K47o49v15á11č

28. 12. 2015 14:41

Největší problém je,že většina stavebních firem je jen bublina bez zaměstnanců a jejich jediným cílem je opřít subdodavatele až na kost.

1 0
možnosti
JC

J63a78n 20C44e34p62e87k

28. 12. 2015 12:26

Máme stejnou zkušenost. Nadřízení vypisují zakázky s jedinou podmínkou a tou je cena. Opravy věcí pak vypadají, jak vypadají. Nebo kvalitní toaletní papír, kterým se pořežete, nebo kvalitní polská lepidla, která nelepí. A firmu, která vám toto dodala vyloučit z další soutěže nemůžete. ;-€

0 0
možnosti
JN

J65a30n 60N27ě63m70e89c

27. 12. 2015 22:13

Který úředník z obce převzal odflíknutou práci? Je třeba ho volat k zodpovědnosti a ne skandovat něco o apriori vyšších cenách. Odfláknutou práci nepřevezmu, pokud most při přestavbě spadne (ve Studénce) a apod., řeším reklamace a požaduji náhrady škody. Řeším, pokud nejsem vhodně zkorumpovaný politik, který by nezaplacením zakázky a nepřevzetím díla přišel o své prebendy. To by snad mohla být jediná překážka, kvůli které si obecní úředník neví rady, jak trvat na kvalitě, která byla dojednána.

1 0
možnosti
ZS

Za vše mohou zákony a úředníci? Škoda, že se nepočítá automaticky s tím, že firmy odvádí kvalitní práci. Spousta z nás má zkušenost s takovými firmami, výrobky nebo řemeslníky a to žádný zákon ani sebelepší úředník (i kdyby se do roztrhání snažil) nenapraví

1 0
možnosti
AT

Napravil a velmi jednoduše. Takovou práci nepřebrat, dokud nebude zhotovena kvalitně.

Jak dopadla ostravská dálnice? Místo účtované strusky, použita X levnější. Jedna vrstva scházela úplně. A co se stalo? Nic.

0 0
možnosti
VV

Cena a kvalita je v nepřímé úměře. Ti co tvoří zákony neznají logiku, většinou plní jen politická rozhodnutí. Konečně se snad udělá pořádek, kolektivní zodpovědnost je k ničemu.

3 0
možnosti
AT

Co s tím mají společného zákony? Nařizuje snad zákon, že odběratel musí převzít předražené zmetky?

1 0
možnosti
KH

K45a36r45e45l 41H81r76m30a

27. 12. 2015 18:34

Šetřit se musí. Ať to stojí, co to stojí! ;-D

3 0
možnosti
PJ

Nejnižší cena je zaklínadlo úřadů, aby nemusely vysvětlovat proč ta která firma byla vybrána. Bojí se předem odvolání jiných firem, když se bude vybírat podle efektivní ceny.

Dokud se ale odpovědnost za nekvalitní práci nepřenese na úřady - odpovědné pracovníky za stavební dozor, za správnou finanční kázeň atd., tak se bude stále šidit.

Z vlastní zkušenosti - za nekvalitní práci nemůže ani firma, ani odpovědní pracovníci úřadu, ale ten, kdo na nekvalitní práci poukáže a prosazuje nápravu.

A to je další moment - občané nezřídka vidí jak je investice nekvalitně prováděna, ale neodváží se proti tomu cokoliv udělat, protože ve své podstatě by poškodili své město třeba tím, že by město / obec muselo vrátit dotaci.

Takže je třeba chránit obec jako takovou před šlendriánem lidí, kteří za něj vystupují. Pokud tito lidi něco zafixlují, musí to odnést oni a ne obec.

A za pravidla, že v každé obci je pár lidí, co vedení obce je pro ně nepřijatelné, tak potom v takovém prostředí si každý dá pozor, aby mu kontrolní orgány nic nenašly.

Ale taky se může stát, že nikdo takovou funkci nevezme.

0 1
možnosti

zakázka je tak kvalitní, jak kvalitní ji chce zadavatel mít.

Pokud to vedení města nevadí, tak zakázku vyhraje firma typu Hochtief, která má akorát ředitele a úředníky a zakázku rozprodá.

Pokud to vedení města nevadí, soutěží se podle odfláknutého projektu a jsou vícepráce

A tak by se dalo pokračovat dál

1 1
možnosti

A včil si ještě představte, že se do soutěže přihlásí nějaká tzv. chráněná dílna. Můžete dostat nejhorší práci za nejvyšší nabídku - a budete to muset vzít.

1 1
možnosti

nj, tohle musíme nějak do novely přežít.

Ale jde se tomu vyhnout už teď - tím že omezíš subdodavatele. Protože chráněná dílna zpravidla nic sama nedělá, jen přeprodává. U zboží je to problém, ale u služeb, stavebních prací je to takto řešitelné

0 0
možnosti
MJ

A tahle úměra dnes ještě někoho překvapuje? Ve výsledku je pak zdánlivě nejlevnější nabídka právě ta nejdražší, tj. oprava závad a mnohdy i smyšlené stavební práce navíc a materiál a o časovém skluzu termínu dokončení díla ani nemluvě, protože takové firmy jsou si schopny nasmlouvat současně několik zakázek najednou. Tohle je taková klasika po česku.

0 0
možnosti

ano, ale může za to investor (zadavatel sám).

Čím nekvalitnější projekt, tím větší prostor pro vícepráce. Čím nižší sankce, tím vyšší šance, že firma bude přednostně dodělávat zakázky, kde jí hrozí vyšší sankce za nedodržení termínu

Nic z tohoto nový zákon nevyřeší, je to jen o hlouposti a lenosti zadavatele

0 0
možnosti