Diskuze

Století páry skončilo v Tatře teprve letos, říká ředitel Tatry Metalurgie

Deset let pracoval ve společnosti OKD, v roce 1997 odešel a postavil se na vlastní nohy. Dnes je Pavel Svoreň už šest let ředitelem dceřiné firmy kopřivnické Tatry – společnosti Tatra Metalurgie – a ode dna se mu povedlo vytáhnout zdejší kovárnu a slévárnu.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Pane Polášek,to všechno zde již bylo.Podniky si vychovály své pracovníky podle své potřeby.Dělnické profese byly zneváženy.Máme nyní ale téměř v každém větším městě nějakou "vysokou škoulu"V ČR je jich dle dokumentace 98.A jejich absolventi, no prostě hrůza.Mají ale papír BAC nebo MGR,který pak nemá ani hodnotu dřívější vyšší odborné školy /průmyslovky,obchodní akademie a pod./ A co dělají.Hlavně se uplatňují v tzv. neziskových organizacích, kterých máme jako smetí a v jiných ,ku př.jako výkoní pracovníci -ěmejdi.

0 1
možnosti

A to je právě chyba, že se po těch vysokých školách chce úplně hotové odborníky pro firmy.

Totiž tím, jak vysoké školy nejsou propojeny s fimami, totiž zákonitě vždy podstatnou část absolventů naučí buď zastaralým věcem, které se ve firmách už nedělají nebo úplně jiným věcem, které firmy nepotřebují.

A říká se, že co je zadarmo, tak to nemá cenu a nikdo si toho neváží. Potom pro firmy nemá cenu to vzdělání zadarmo, respektive si firmy přestávají vážit lidí coby zájemců o práci.

Prostě ti, kteří nemají přesně žádanou kvalifikaci nebo ti, kteří ji nemají aktuální, jako jsou starší zájemci o práci, jsou potom pro firmy jen odpad, který je zdržuje a taky se k nim takhle chovají.

Zatímco když ta výuka bude probíhat v režii firmy, bude pro firmu cenný každý zájemce, který by měl chuť ve firemním zařízení ty znalosti nabýt.

Proto je zas naopak velmi dobrá věc, zmíněná panem Svoreněm v tomto článku, ta firemní výuka.

1 0
možnosti

Ten pracovní trh by se měl už konečně rozhodnout, jakým směrem se chce vydat. V jednom článku manažeři straší, že přijde Průmysl 4.0 a spousta (polovina?) profesí zanikne, protože je budou dělat roboti.

A pak tu přijdou jiní manažeři, kteří fňukají, jak maj málo kvaifikovaných lidí a otvíraj učiliště.

Já tedy nevím, ale jít se učit 2-3 roky něco, co pak budu dělat 7-8 let, aby mě nahradil automat a já byl ve 30-ti na trhu práce nepoužitelnej.... A přitom višchni nemůžou rázem v polovině produktivního věku změnit profesi o 180°.

3 0
možnosti

Profesi by změnit mohli, ale to by se muselo učit ne v režii bezplatného státního školství, placeného z peněz daňových poplatníků, ale v režii firem.

Neboli ve firmách by museli přestat sedět na zadeli a čekat jen na odborníky, do jejichž vzdělávání už investoval někdo jiný, aby je ve firmách dostali zadarmo, bez jakékoliv aktivity a snahy z firemní strany, ale sami přijímat schopné lidi obecně a sami si je oškolovat nebo aktivně je posílat na příslušná školení a kurzy.

Potom by neměli šanci jen ti lidi, co náhodou na státní škole v bezplatném vzdělávání trefili ten správný obor, zatímco jiní by byli bez šance, ale měli by šanci všichni schopní obecně, snad i bez rozdílu věku.

A vyřešil by se tím z určité části i ten Průmysl 4,0, protože ti schopnější s vyšším IQ z řady současných techniků by prostě byli automaticky přeškolováni na potřebné profese.

Zatímco dnes se propustí ti s nevhodnou profesí a horko těžko se shání úplně stejní lidi, co akorát mají na diplomu v kolonce předmět napsáno něco trochu jiného.

0 0
možnosti

Další článek, který dokazuje neschopnost dnešních manažerů, obchodních zástupců a personalistů ;-)

Je vidět, že vůbec nepočítali s tím, že silné poválečné ročníky začnou odcházet do penze :-P

0 2
možnosti

J37a51n 70K42o74c45i14á11n

25. 9. 2016 11:41

Radim Polášek dole zmínil svou averzi k těmto lidem z manažerských pozic kteří v médiích deklarují něco a realita je často naprosto opačná. Například asi před půl rokem tu byl článek kde jeden podobný (nejmenovaný) manager tvrdil jak už 4 roky neměl kvůli pracovnímu nasazení volno a už vůbec ne dovoleno. Čirou náhodou je naše společnost jejich obchodním partnerem a já vím že jen za poslední rok měl dovolené dvě (z toho jednu opravdu dlouhou a podle narážek jeho podřízených jsem pochopil že v Thajsku). Druhý legrační podobný případ tu ani ne před měsícem kdy tu jeden Ostravský manažer brečel že jsou lidi líní a nechtějí dělat protože nějakou pozici už nemůžou obsadit 2 roky i když nabízejí "vysoce nadprůměrný plat". Nějaký diskutér tu bryskně našel jejich inzerát na místo o kterém mluvil a nabízeli tam plat 13000 pro vysoce kvalifikovaného pracovníka. Tyto rozhovory v sekci ekonomika prostě nemůžete číst jako pravdu. Jsou do de facto jimi vytvořené legendy které mají legitimizovat to proč jsou tyto lidé na svých místech. Středověká šlechta si vymýšlela (a falšovala) své rodokmeny aby sahala až do dob Karla Velikého a tvrdila že svůj mandát má "od Boha" a to samé dělá i tato novodobá "šlechta" která nás zase krmí legendami o tom jak pracují 18 hodin denně 7 dní v týdnu bez dovolen. pravda je většinou taková (a já pracuji v naší společnosti na pozici že právě jednám často s vysokými pracovníky velkých společností) že čím je člověk v hierarchii výše tím toho volného času má více (pozor neplatí pro přímé majitele malých a středních podniků kteří často opravdu v té práci žijí jenže ty se většinou nepředvádějí zde v sekci ekonomika).

20 1
možnosti

Nemám co dodat, vystihnul jste to přesně :-)R^R^R^

0 0
možnosti
Foto

Až Tatra pochopila, že v podnikání je lepší se otáčen na západ, teprve potom se ji začalo dařit. Obklopení lidmi s myšlením z minulého režimu by prostě padla definitivně. Takže, hodně zdaru Tatro,

0 0
možnosti

Ono to je spíš o tom minimalizovat náklady. Třeba i na úkor státu. Například co jsem mluivil s místními, tak téměř nikdo z Kopřivnice z nich do Tatry nechce. Respektive by šel, ale prostě se tam nedostane. Jak dříve Tatrovka zajišťovala práci a živobytí pro kopřivnické občany a místní automaticky přicházeli do Tatrovky, třeba i proto, protože i jejich rodiče tam pracovali celý život, tak to už neplatí. Tatrovka přestala být kopřivnickou fabrikou, ale stává se postupně fabrikou všelijakých specialistů a námezdních sil, protože ti jsou schopni vyrábět o něco víc a za nižší mzdy.

Kopřivnice tak už dneska nechodí do zaměstnání do Tatrovky, ale do jiných fabrik v Kopřivnici nebo dojíždí třeba do Mošnova nebo Nového Jičína nebo Ostravy.

Ještě že okolní firmy ty "horší" kopřivničany, co se z nějakých důvodů nestali specialisty, aspoň ty mladé, na rozdíl od Tatrovky berou. Těm starším zbývá pracák a dávky od státu.

A to je podle mně hlavní důvod, proč pod vedením dnešního majitele Tatrovky pana Strnada Tatrovka prosperuje. Osekat náklady, vytěžit z pracovního trhu, co se dá, ostatní nechat okolním firmám nebo na krku státu, vytěžit co nejvíc podpor od státu, ať už dotacemi nebo na základě údajného nedostatku lidí prolobovat další, na náklady státu vychovaných absolventů s technickm vzděláním ( za 5 - 10 let po nástupu Průmyslu 4,0 hromadně propouštěných, protože je nahradí roboti a automatické programy)

Ostatně taklhle neprosperuje jenom Tatrovka, ale i další firmy pana Strnada.

2 0
možnosti

Vždycky se v duchu hořce mlátím smíchy, když když čtu, jak nějaký papaláš pouští do novin srdceryvnou story o tom, jak všude možně kdovíkde, až na Ukrajině shání jejich fabrika odborníky.

Když se mně jejich personalista na můj životopis zaslaný coby reakci na personální inzerát ani nenamáhá odpovědět. ;-D;-D

Přitom zrovna pan Svoreň zná můj profil na Linkedinu velmi dobře, ví, že z "vedle", z výroby automobilů mám patnáctiletou praxi jako projektant, technolog a technik a že sháním práci. Stačí se jen prostě ozvat na kontakty, co mám v profilu, zítra mohu nastoupit na pohovor a pozítří podepsat pracovní smlouvu a nastoupit. Nemusí nikde shánět na Ukrajině.

Jenomže to by mi nesmělo být 53 let, ale podstatně méně.:-(

Ostatně ani pan Svoreň to nevydržel. Poté, co mi kladně odpověděl na mou nabídku ke spojení v Linkedinu, si to po nějakém týdnu rozmyslel.

Předseda představenstva ve společnosti TATRA METALURGIE přece nemůže být ve spojení s nějakým nezaměstnaným plebsem, který i když má do důchodu ještě 12 - 15 let, nemá kvůli věku podle takových papalášů jako pan Svoreň nárok ani na práci, pouze na to, aby až do smrti hnil na pracáku na dávkách.

12 1
možnosti

Vy chcete dělat a máte praxi jako kovář či slévač? Já z článku pochopil, že z Ukrajiny jdou přitáhnout kováře, a ještě jim chybí hlavně slévači.

4 5
možnosti