Diskuze

Bídné jaro. Medu bude letos méně, obávají se včelaři

V minulých letech včelaři z velké části Moravskoslezského kraje stáčeli v polovině května první jarní med. Na něco takového letos nemají ani pomyšlení.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Až začnu toužit dělat něco užitečného, tak začnu včelařit. Ale jak tak čtu - žádná sranda. ;-(

0 0
možnosti

Problém mají ti, co loni v podletí připravili do zimy příliš silná včelstva, ve snaze vydobýt z první jarní snůšky co nejvíc medu.

Počasí a rozkvět rostlin letos v květnu je zpožděné proti běžnému roku až o 14 dnů, zatímco počasí vhodné pro nastartování jarního rozvoje včelstev a plodování za účelem náhrady zimních včel narozených loni v podletí novými nastalo podle mých údajů mezi 20 a 25 únorem, to je až o 20 dní dříve, než je běžné. Celkem je tedy předjarní období až o měsíc delší než jiné roky.

Hodně silná včelstva hned na začátku raketově nastartovala jarní rozvoj, ten ale letos trval o až měsíc déle, takže tyto včelstva jarní rozvoj "přepálila" a buď zkolabovala z nedostaku zimních zásob nebo se rozjela do rojení.

Vyhráli včelaři, kteří zazimovali slabší včelstva a kteří používají linie včel, které mají na jaře pomalejší jarní rozvoj. Pokud ještě u nás takové včely existují, protože pomalejší jarní rozvoj měly většinou linie založené na naší původní tmavé včele, ne na nyní preferované kraňské včele.

Letos mají optimální jarní rozvoj vzhlerem k rozvoji nabídky sladiny a pylu právě tyto slabší a pomaleji se rozvíjející včelstva a ty letos tak budou mít nejvíc jarního medu:-).

2 0
možnosti
Foto

Zjevně tomu rozumíte. Díky za info!

0 0
možnosti