Diskuze

Požár jako v Londýně? Není to vyloučené, říká šéf moravskoslezských hasičů

Může mít v kraji požár věžového domu obdobné následky jako v Londýně? Hasiči varují, že zcela vyloučit to nelze. I v Moravskoslezském kraji je totiž s vysokými domy dost problémů.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

V mladi jsem bydlel u rodicu v celkem 4 podlaznim cihlovem dome, pote opet ve 4 podlsznim cihlovem dome, a nyni bydlime s zenou a dvemi detmi v 3 podlaznim cihlovem dome ve Frydku-Mistku... Nedokazu si predstavit bydlet v nejakem panelaku, kde je pro me narust bytovych jednotek zdrojem moznych problemu ruzneho charakteru, vc. prave pozaru... Cely zivot se snazim mit smysl myslet na zadni vratka a proto me nikdy nic netahlo bydlet vnejakem ooobr vysokem hauzu, jestli mi rozumite...

0 0
možnosti

Základem prevence je bez pardonu byt ve vyšším podlaží odmítnout.

0 0
možnosti

Zase tolik nestrašte...

Ostrava, ačkoliv poddolovaná, má největší podíl paneláků (věžáků) o 16 patrech. Hromadně se zde začaly věžáky stavět v druhé polovině šedesátých let a začalo se typem V-OS, který měl zpravidla 12 pater, méně 14 a vzácně 16 (pouze kusy ve Frýdku Místku). Právě ze soustavy V-OS vychází Ostravský mrakodrap popisovaný v článku. V-OS má požární bezpečnost nízkou - schodišťové jádro s výtahy nemá žádná okna a hlavně není schodiště odděleno od společných prostor - nejčastěji se tyto věžáky nacházejí v Porubě.

Nástupcem se stal věžák typu VM-OS, který byl nejčastěji sedmnáctipatrový. Zde se již na požární bezpečnost myslelo ve velkém. Věžák sice stále nemá na chodbách okna, má ale dvě nezávislá schodiště, která jsou oddělená komorou s odsáváním. Také se zde již používal Suchovod. Největší koncentrace je na sídlištích Mariánské Hory a Fifejdy.

Úplně nejčastějším typem věžáků v Ostravě je T06B-BTS stavěný zejména v 80. letech. Výška je vždy 12 nadzemních podlaží a požární bezpečnost velmi vysoká. Schodiště je stavebně zcela odděleno od chodeb s byty. Ve starších kusech bylo dokonce schodiště přístupné pouze přes malou lodžii - bylo tedy výborně chráněno před kouřem. V novějších kusech byla tato lodžie zasklená ocelovým oknem francouzského typu, stále bylo ale schodiště odděleno spojovacími dveřmi. V obou případech se na schodiště dalo dostat i nouzovými čtvercovými vrátky z opačné strany. I zde se nacházel suchovod. Výstavba v celé Ostravě, příklad za všechny: Výškovická 444/147

5 1
možnosti

Nástupcem se stal typ VP-OS s proměnlivou výškou od 13 do 17 nadzemních podlaží. Je velmi podobný typu T06B-BTS, schodiště je opět zcela odděleno od bytů. Nově jsou zcela od bytů oddělené i výtahy. Do prostor schodiště i výtahů vedou okna. Suchovod je samozřejmostí. Výstavba především na Sídlišti Bělský Les, ulice Jiřího Herolda.

Vývojově nejmladším panelovým věžákem na území Ostravy ale i celé ČR je typ OP1.13 -12 44144V. Stavěn od druhé poloviny 80. let do roku 1990. Výška je vždy dvanáct pater. Schodišťové a výtahové prostory jsou odvětrávány velkými okny a tvoří jeden celek, který je od chodeb s byty oddělen komorou s odsáváním. Na chodbě s byty se pak nachází suchovod. Výskyt zejména na sídlišti Dubina, například u konečné zastávky tramvaje.

Závěr - mimo typu V-OS jsou věžáky v Ostravě z požárního hlediska bezpečné.

Pokud chcete zabránit šíření požáru tak neskladujte ve společných prostorách žádné věci (zejména nábytek) a důsledně zavírejte všechny spojovací dveře v domě - tedy ty ocelové dveře z velké části prosklené. Jsou to právě ony, které zabrání šíření většiny kouře do únikových prostor.

5 1
možnosti