Návštěvníci Ostrava Arény si budou muset zvyknout na důkladnější kontroly při vstupu dovnitř.

Návštěvníci Ostrava Arény si budou muset zvyknout na důkladnější kontroly při vstupu dovnitř. | foto: Archiv MF DNES

Do Arény bez velkých tašek. Kvůli obavám z teroristů

  • 3
Teroristické útoky zatím v kraji podle odborníků nehrozí. Přesto se řada měst či organizací začíná na hrozbu pomalu připravovat. Školí zaměstnance a zvyšují bezpečnostní opatření. Pocítí to i veřejnost.

Návštěvníci Ostrava Arény mají smůlu. Dovnitř už se na žádnou akci nedostanou s objemným zavazadlem. Kvůli bezpečnosti. Rozhodlo tak vedení městské společnosti Vítkovice Aréna, která provozuje i víceúčelovou halu Ostrava Aréna.

Podle Miroslava Beinhauera z programového týmu jde o reakci na aktuální bezpečnostní situaci.

„Po dohodě s městem a policií jsme přijali opatření s cílem zajistit bezpečnost návštěvníků haly. Vstup bude umožněn jen osobám s příručním zavazadlem s nejnutnějšími osobními věcmi, jako jsou doklady, léky, peněženka, klíče, telefon a podobně. Návštěvníci mohou být vyzváni ke kontrole zavazadla i osobní prohlídce,“ líčí Beinhauer.

Zároveň platí nový návštěvní řád Ostrava Arény i multifunkční haly. Všichni by proto měli chodit na akce s předstihem. „Žádáme návštěvníky o pochopení, trpělivost a spolupráci s pořadateli,“ dodal Beinhauer.

Trpělivost bude nutná. Pokud lidé přijedou s kufry či většími batohy, dovnitř se nedostanou a prostory pro úschovu v hale nenajdou. Co pak?

MF DNES dostala od zaměstnanců společnosti radu: Ať je lidé zamknou do skříněk na nedalekém nádraží. A jaké možnosti železniční stanice Vítkovice zájemcům o úschovu zavazadel nabízí? Redakce zjistila, že žádné.

„V minulosti tu zamykatelné skříňky byly, ale lidé je moc nevyužívali. Dnes, když tu není nic, ani úschovna, tak se lidé ptají a chtějí si věci odložit,“ uvedla pracovnice Českých drah.

Uvažovali také o mobilních kontejnerech či autobusech

Ředitel společnosti Vítkovice Aréna Kamil Vrubl přiznal, že zvažovali pořízení mobilních kontejnerů nebo autobusů pro uložení rozměrných zavazadel, ale nakonec to zamítli.

„Kdysi jsme využívali autobusy, ale nyní to policie nedoporučuje – kvůli riziku uložení nástražného výbušného systému,“ vysvětluje Vrubl. To je také hlavní důvod, proč smí do haly jen kabelky či malé příruční tašky.

„Děláme vše pro to, aby nikdo nemohl dovnitř vnést výbušniny nebo jiné nebezpečné předměty. Věřím, že si na to lidé zvyknou. Jde o jejich bezpečí,“ dodal Vrubl.

Bezpečnostní opatření zpřísňují i jinde

I když podle odborníků zatím teroristické útoky v kraji nehrozí, bezpečnostní opatření zpřísňují i další radnice a instituce.

„Město eviduje akce, při nichž se shromažďuje více osob, a spolu s policií přijímá opatření. Například sportovní hala Polárka měla již před událostmi v Paříži přísné bezpečnostní předpisy včetně zákazu vstupu s větším zavazadlem. Přesto jsme přijali i další opatření, která však nechceme z taktických důvodů zveřejňovat,“ říká Ivan Žurovec, zástupce vedoucího odboru bezpečnostních rizik a prevence kriminality ve Frýdku-Místku.

Mluvčí Orlové Nataša Cibulková uvedla, že strážníci se snaží monitorovat situaci ve městě a daleko častěji jsou nyní vidět v místech, kde se srocuje více lidí, například v nákupních centrech, v domě kultury, domě dětí a mládeže nebo třeba na sportovních zápasech.

„Našim občanům zřejmě žádné nebezpečí nehrozí, ale musíme umět reagovat na všechno. Probrali jsme to na bezpečnostní radě. Strážníci vědí, co a kdy mají dělat. Kromě toho od událostí v Paříži je čilejší výměna informací i větší koordinace práce mezi městskou a státní policií,“ řekl primátor Karviné Tomáš Hanzel.

„A shodou okolností jsme se těsně před pařížskými útoky dohodli s policií, že jí půjčíme ke speciálnímu výcviku jeden z domů, které chceme zbourat,“ prozradil Hanzel.

Hledejte únikové východy, radí šéf ochranky

Policisté o přípravě na teroristy moc nemluví. „Přijímáme adekvátní opatření. Posilujeme výkon služby v objektech s vyšší koncentrací lidí,“ říká stručně policejní mluvčí Soňa Štětínská.

Po útocích ve Francii hlídala policie velká obchodní centra. O jejich vyšší ochranu se ale starají hlavně privátní bezpečností služby. „I když bezprostřední riziko tu zatím nehrozí, potencionálně je v ohrožení celá Evropa. Proto zesilujeme ostrahu a všímáme si podezřelých lidí. Proto teď roste zájem klientů o školení zaměstnanců pro případ teroristického útoku,“ líčí Radek Škrabal, provozní ředitel agentury SSI, která střeží řadu nákupních, administrativních, hotelových i průmyslových budov v zemi. V Ostravě třeba Forum Nová Karolina či Futurum.

Podle něj by se měl na útok připravit každý. „Lidé by měli vědět, kde jsou v budovách únikové východy a jak se k nim rychle dostat, ale třeba i to, kde jsou betonové zdi, za kterými je možné krýt se před střelbou,“ radí Škrabal.