(ilustrační foto)

(ilustrační foto) | foto: Jan Karásek, MAFRA

Pobyt v Beskydech zlevňuje druhá turistická karta, propojit se nedají

  • 20
Už druhou, prakticky totožnou návštěvnickou kartu mohou získat turisté v Beskydech. Podporu kartám přitom zajišťují dvě organizace placené z peněz daňových poplatníků.

Slevu na lyžování, koupaliště či muzeum mohou využít majitelé karty Beskydy Card.

„Karta má platnost dvanáct měsíců a lidé ji mohou získat buď zdarma v hotelích a dalších ubytovacích zařízeních, v nichž přespí nejméně dvě noci, nebo si ji mohou zakoupit v informačních centrech,“ řekla Monika Konvičná, ředitelka Destinačního managementu turistické oblasti Beskydy-Valašsko, která kartu vydává.

Sleva může dosáhnout i několika stovek korun, to v případě, kdy si majitel karty objedná například tandemový seskok padákem u firmy, která s projektem spolupracuje. „Seznam není konečný a rozrůstá se, poskytované výhody si mohou lidé zjistit na našem webu,“ dodala Konvičná.

Beskydy Card ale není první kartou svého druhu v Beskydech. Už od loňska funguje prakticky shodný projekt, Těšínské Slezsko Region Card. Ten financují města a obce na Těšínsku, například Třinec, Jablunkov nebo Český Těšín.

Zájem o kartu roste, už teď je jich více než v loni

Od roku 2013 funguje v Moravskoslezském kraji na stejném principu jako nově uvedená Beskydy Card karta Těšínské Slezsko Region Card. Podle zástupce vydavatele karty Petra Kolčárka by si na sebe mohla začít brzy vydělávat.

Jaký je zájem o vaše karty zajišťující slevy na Těšínsku?
Oproti loňsku se prudce zvýšil. Už nyní na konci zimy se blížíme k číslu, které jsme měli na konci loňska, jde asi o 1 100 karet.

Byl o kartu větší zájem v zimě, nebo v létě?
Podstatně větší zájem byl v létě. Ale po jedné sezoně to nejde jen tak hodnotit. Ze zkušeností v jiných regionech však víme, že nějakou dobu trvá, než si lidé na kartu zvyknou. To naznačuje i velký zájem o získání karty v této zimě.

Víte, kdo má o kartu zájem? Odkud turisté jsou?
Většina je místních. Tím nemyslím, že by byli přímo z Těšínského Slezska, ale jsou třeba z Bohumína či Ostravy. Pocházejí z regionu. Jde asi o 75 procent majitelů.

Budete spolupracovat s vydavateli Beskydy Card?
Jsme s nimi v kontaktu. Nabízeli jsme jim možnost akceptace některých služeb, ale ještě se nevyjádřili. Ve hře je i možnost, že bychom se podporovali třeba tím, že by držitel jedné karty měl slevu při získání druhé.

Beskydskou kartu hradí kromě dotace z operačního programu města Frýdek-Místek, Frenštát pod Radhoštěm, Nový Jičín a další.

Propojit obě karty ale zatím nebude možné. „Nejprve musí doběhnout dotační program, pak můžeme uvažovat o nějakém propojení,“ vysvětluje Konvičná. „Ale budeme muset promyslet detaily.“

Podle náměstka hejtmana Ivana Strachoně (KSČM) by jednotná karta platící na území celého Moravskoslezského kraje mohla v budoucnu vzniknout, netýkala by se ale výhod, jež nabízí současné karty. „Máme strategii pro vytvoření celokrajské karty, ale spíše by se týkala třeba zvýhodněné celodenní jízdenky v systému ODIS a podobně,“ řekl Strachoň.

„Zatím sbíráme zkušenosti provozovatelů, zjišťujeme, jak to uchopit, aby si karty nekonkurovaly. Třeba v Rakousku podobné karty fungují a nebývají pro celé kraje, platí pro menší regiony. Zjišťujeme také, jaké bychom mohli na jejich podporu získat prostředky od agentury CzechTourism a ministerstva pro místní rozvoj,“ dodal Strachoň.