OKD - Kombajn

OKD - Kombajn | foto: OKD a.s.

Do Ostravy přijedou stovky mladých Číňanů. Naučí se těžit uhlí

  • 6
Stovky Číňanů se chystají do Ostravy, aby se naučili těžit nerosty. Teorii jim vysvětlí na Vysoké škole báňské, praxi odvedou v Ostravsko-karvinských dolech (OKD). První zájemci přijedou do moravskoslezské metropole už příští školní rok.

Na spolupráci se dohodla Vysoká škola báňská s čínskou Yunnan Land and Resource Vocational College. Číňané mají totiž v zemi obrovské množství nerostů a těžit je chtějí s ostravským know-how.

"Čínská škola vytváří nové geologické a hornické obory a my se na nich budeme podílet. Zájem mají i o důlní měřičství. Nejdříve do Ostravy přijedou pedagogové, o rok později studenti," říká děkan Hornicko-geologické fakulty Vladimír Slivka.

Už na podzim z Kunmingu, hlavního města provincie Yunnan, dorazí prvních šest čínských učitelů. Podle rektora Vysoké školy báňské Ivo Vondráka by jich postupně měly v Ostravě studovat desítky. Na podzim příštího roku pak začnou se studiem čínští studenti. Během pěti let by jich mohly být stovky.

Ostrava bude vychovávat pro Čínu odborníky

Druhým krokem ostravsko-čínské spolupráce je propracovaný systém vzdělávání čínských odborníků. "Představa je taková, že oni by si vychovali bakaláře a my bychom pak pro ně zajistili magisterské a doktorské studium. S diplomem se pak studenti vrátí zpět do Číny, kde se uplatní jako odborníci na těžbu," upřesňuje Vondrák.

Univerzita do projektu zapojí i firmy, se kterými spolupracuje. Například praktickou výuku pro Číňany zajistí OKD, které už mají se spoluprací s čínskou stranou zkušenosti. "S kolegy z Číny už spolupracujeme například v oblasti báňského záchranářství," uvedl mluvčí OKD Vladislav Sobol.

Spolupráci s Kunmingem vidí rektor jako jedinečnou šanci. "Onen pomyslný vlak spolupráce s touto nejrychleji se rozvíjející ekonomikou světa totiž kolem nás projede jenom jednou. Pokud nenastoupíme, tak se budeme jen dívat na jeho koncová světla a přemýšlet, kde jsme udělali chybu," myslí si Vondrák.