V průmyslové zóně v Mošnově vyroste továrna, ve které se budou vyvíjet a...

V průmyslové zóně v Mošnově vyroste továrna, ve které se budou vyvíjet a vyrábět speciální superslitiny. | foto: Vítkovice - výzkum a vývoj - technické aplikace

Do Mošnova míří česká firma. Bude vyvíjet a vyrábět speciální materiály

  • 0
Po šesti zahraničních společnostech vstupuje do ostravské strategické průmyslové zóny v Mošnově investor český: společnost Vítkovice - výzkum a vývoj - technické aplikace. Vyrábět a vyvíjet bude speciální superslitiny.

Šest zahraničních společností, které zatím působí v ostravské strategické průmyslové zóně v Mošnově, zaměstnává 2 678 lidí. Přesněji zaměstnávalo na konci loňského roku. Do konce letošního roku by tam totiž mělo najít práci nejméně dalších 141 lidí.

Stovka nových pracovních míst má přibýt ve firmě Plakor Czech, více než dvě desítky ve firmě Cromodora Wheels a prvních 15 lidí by mělo začít pracovat ve společnosti Mobis Automotive Czech.

Ale ani to není vše. Zaměstnance bude už koncem letošního roku hledat také nová firma, která do mošnovské zóny teprve vstupuje: společnost Vítkovice - výzkum a vývoj - technické aplikace.

„Po šesti zahraničních investorech jde o první českou firmu. Vznikla v roce 2006 odštěpením privatizovaného výzkumného ústavu společnosti Vítkovice,“ uvedl ve středu primátor Ostravy Tomáš Macura při podpisu smlouvy s ředitelem této výzkumné a vývojové společnosti Jiřím Režnarem.

„Právě jsme spolu podepsali dohodu o prodeji 2,5 hektaru městských pozemků v průmyslové zóně v Mošnově za téměř 11 milionů korun, což je cena v místě obvyklá. Investor se zavázal, že nejpozději do podzimu 2019 tam postaví továrnu na výrobu a vývoj ušlechtilé oceli. A navíc slíbil, že jde o hraniční termín. Továrnu chce firma dokončit o rok dříve,“ sdělil Macura.

Koncem roku firma přijme prvních 35 zaměstnanců

Firma je sice malá, zatím má jen osm zaměstnanců, ale cíle má velké. „Už koncem letošního roku přijmeme prvních 35 zaměstnanců pro novou továrnu. Chceme pracovníky se zkušenostmi z metalurgie. Uplatnění by u nás mohli najít například lidé propuštění z uzavřené Ocelárny Vítkovice Steel. Chceme co nejdříve začít zaškolovat celé týmy,“ říká ředitel Jiří Režnar.

Dodal, že v prvním pololetí roku 2017 chtějí zahájit výstavbu nové haly pro výrobu nejmodernějších materiálů a slitiny. S jejím dokončením počítají v roce 2018.

Plány investora

Firma Vítkovice - výzkum a vývoj - technické aplikace postaví továrnu v průmyslové zóně v Mošnově. Rozjíždí projekt Maestoso Advanced Materials. Pod touto značkou chce vyvíjet, vyrábět a prodávat až pět tisíc tun speciálních materiálů ročně: špičkovou ocel a moderní superslitiny, které se zatím do Česka dovážejí, hlavně z Německa, Anglie, Francie, ale i Číny nebo USA.

„V té době zaměstnáme celkem 60 lidí, z toho 45 vysoce kvalifikovaných dělníků, 5 techniků, 10 obchodníků i manažerů, a rozjedeme výrobu naplno. Investice dosáhne téměř 650 milionů korun. Část peněz bude z našich zdrojů, část z úvěrů a část pokryjí dotace z Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost,“ informoval Režnar.

Firma podle něj zaplní díru na trhu a jako první v zemi bude vyvíjet a podle vlastních patentů i vyrábět speciální ocel pro letecký, lodní i automobilový průmysl. „Poptávka v Evropě je větší než nabídka, takže odbyt bude,“ míní Režnar.

Primátora těší, že nejde o žádnou montovnu, ale o sofistikovanější program s vysokou přidanou hodnotou, který navíc navazuje na tradici regionu a počítá s využitím místních odborníků i výzkumníků.

„V mošnovské zóně můžeme investorům nabídnout ještě 150 hektarů pozemků. Téměř třetina je již rezervovaná a já věřím, že brzy podepíšu další smlouvu,“ říká Macura.