Máme spoutané ruce, ukazovali běženci novinářům čekajícím před branou ve...

Máme spoutané ruce, ukazovali běženci novinářům čekajícím před branou ve Vyšních Lhotách. (7. srpna 2015) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Do Vyšních Lhot přivezli první běžence. Ukazovali pouta na rukou

  • 734
Tábor pro uprchlíky ve Vyšních Lhotách na Frýdecko-Místecku už není opuštěný. V pátek odpoledne se v něm ubytovali první běženci.

Kolem půl páté je přivezla ze zařízení v Zastávce u Brna policie v dodávkách s tmavými skly. Zhruba o půl hodiny později přijelo k areálu ve Vyšních Lhotách osobní auto, které řídil asi pětačtyřicetiletý muž z Havířova. Zastavil jen pár metrů před vjezdem do areálu, vystoupil a křičel: „Je to jenom verbež, všechny bych je pověsil!“

V autě seděla jeho žena a asi osmiletý syn. Když se novináři zeptali chlapce, co říká na to, že jeho táta chce zabíjet lidi, usmál se a pokrčil rameny.

Kdesi ve střední Evropě

Auto zatarasilo vjezd do areálu, řidič odjel až po důrazné výzvě policistů. Jen po pár minutách dorazil autobus, ve kterém sedělo přibližně pětatřicet mužů bílé i tmavé pleti. Všichni měli spoutané ruce a ukazovali je přes okno přihlížejícím novinářům.

Během pátku policie převezla ze Zastávky u Brna a z Bělé pod Bezdězem přibližně 50 uprchlíků, o víkendu přiveze dalších asi 40 lidí.

Jak už dříve uvedl ředitel Správy uprchlických zařízení Miloslav Koudelný, prozatím bude ve Vyšních Lhotách ubytováno 220 mužů, a to z Pákistánu, Afghánistánu, Sýrie, Iráku a dalších zemí. Volný pohyb po obci ani po areálu jim nebude umožněn.

„Posílili jsme venkovní výkon služby tak, abychom poskytovali službu obyvatelům a zajistili jejich bezpečnost. Lze říci, že služba nejbližšího obvodního oddělení v Nošovicích bude fungovat nepřetržitě ve dne, v noci,“ uvedl náměstek pro vnější službu krajského policejního ředitele Radim Daněk.

Nyní jiný typ zařízení, než tomu bylo kdysi

Ve Vyšních Lhotách bude pracovat šedesát až sedmdesát lidí. „Postupně pracovníky přijímáme, plný stav bychom mohli mít za čtrnáct dní,“ řekl Miloslav Koudelný.

V areálu začne pracovat i Tereza Kšonžková, do Vyšních Lhot bude dojíždět z Ostravy. „Zaměstnají mě jako účetní. Z běženců strach nemám, myslím, že s nimi ani nepřijdu do styku,“ řekla Kšonžková.

Areál ve Vyšních Lhotách jako zařízení pro uprchlíky už fungoval, pro ubytování migrantů se přestal využívat v prosinci 2009. Kapacitu měl 580 lůžek, tehdy se cizinci pohybovali po obci. Koudelný řekl, že podmínky zařízení jsou nyní mnohem přísnější a jen těžko se z něj bude dát odejít.

Detenční zařízení ve Vyšních Lhotách v Beskydech den před otevřením:

6. srpna 2015

,