Moravskoslezský kraj těží z rozvoje automobilového průmyslu, konkrétně korejské firmy Hyundai.

Moravskoslezský kraj těží z rozvoje automobilového průmyslu, konkrétně korejské firmy Hyundai. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Do zóny u mošnovského letiště jde velký investor, Hyundai Mobis

  • 16
Mošnovská průmyslová zóna se po téměř deseti letech od svého vzniku dočkala velkého investora. Pokud skutečně proběhne podpis pod smlouvou, mohlo by zde najít práci až 900 lidí.

Daleko lepší zpráva než případný příchod nového investora do zatím prakticky neexistující karvinské průmyslové zóny Barbora je pro horníky končícího Dolu Paskov avizovaný příchod velké firmy do mošnovské průmyslové zóny.

"Ostravští zastupitelé budou ve středu projednávat návrh smlouvy mezi městem, krajem, státem, agenturou CzechInvest a jihokorejským investorem o jeho vstupu do mošnovské průmyslové zóny," řekl ostravský tiskový mluvčí Michal Bajer.

Mošnovská zóna

Ve dvousethektarové průmyslové zóně v těsné blízkosti mezinárodního letiště působí už několik firem. Vedle společnosti Behr Ostrava to je firma Plakor či Comodora Wheels.

Výhodou zóny je kromě sousedícího letiště také brzy dostavěné železniční napojení a blízkost dálnice

"Jsme prakticky domluveni," dodal ostravský primátor Petr Kajnar. "V této chvíli ještě nebudu říkat jméno investora, ale jsme dohodnuti na tom, že mu město Ostrava odprodá ve své mošnovské zóně přibližně osmnáct hektarů půdy, na které do roku 2016 vystaví nové průmyslové provozy."

Nezveřejňování jména potenciálního investora před podpisem smlouvy patří k dobrým mravům ve slušné společnosti. Když už o nic jiného, jde o ochranu firmy, která se vždy snaží své strategické plány před konkurencí tajit.

To ale vůbec nevadí lidem z krajského úřadu, kteří identitu společnosti Mobis, jak se jihokorejská firma mířící do mošnovské zóny jmenuje, už před několika dny zveřejnili. "Korejská společnost Hyundai Mobis ze skupiny Hyundai, která vyrábí automobilové díly převážně pro svou mateřskou firmu, zvažuje umístění své výroby do průmyslové zóny u ostravského letiště v Mošnově," napsal krajský úřad na svém webu.

Pokud k podpisu dohody skutečně dojde, mělo by v mošnovské průmyslové zóně vzniknout okolo devíti set pracovních míst.

"Předpokládám, že další pracovní místa na sebe navážou subdodavatelské firmy. Jihokorejský výrobce, který se pohybuje v oblasti automobilového průmyslu, zde v nejbližších letech investuje 2,5 miliardy korun," přiblížil plány firmy v zóně Kajnar. Dohoda, kterou musí nejprve schválit zastupitelé, počítá s tím, že by město firmě prodalo své pozemky v ceně jedné koruny za metr čtvereční.

"Jen na výplatách sociálních dávek by tato investice měla státu ušetřit ročně nejméně 180 milionů korun," řekl Michal Bajer.

Společnost Mobis nejde do neznámého prostředí. V Moravskoslezském kraji již její pobočka, vyrábějící nápravy a přístrojové desky pro vozy automobilky Hyundai, působí. A to přímo v nošovické průmyslové zóně.

Pro Mošnov, který jako místo pro svou automobilku v roce 2005 zvažovala i společnost Hyundai, tak hovoří jak znalost prostředí, tak nevelká vzdálenost mezi Mošnovem a Nošovicemi, kam by společnost Mobis podle všeho hlavně dodávala.