Unikátní výstava o Janu Lucemburském v Ostravě.

Unikátní výstava o Janu Lucemburském v Ostravě. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Doba králů přilákala do muzea 20 tisíc lidí, unikátní výstava končí

  • 2
Zhruba 22 tisíc lidí se přišlo do Ostravského muzea podívat na jedinečnou výstavu s názvem Král, který létal, mapující období krále Jana Lucemburského. Unikátní české a zahraniční exponáty ze 14. století mohou návštěvníci vidět ve čtvrtek naposledy.

Dosud nejvýznamnější a nejúspěšnější výstava Ostravského muzea skončí v osm hodin večer. I když byl o výstavu velký zájem, a leckdy ji doprovázely dlouhé fronty, zájemci, kteří se rozhodnout do muzea vyrazit dnes, se nemusí bát, že by odešli s nepořízenou.

"Když přijdou v rozumnou dobu, tak je necháme v klidu si exponáty prohlédnout. I kdybychom odsud měli odcházet v devět nebo v půl desáté, chceme uspokojit všechny návštěvníky," řekla ředitelka Ostravského muzea Jiřina Kábrtová.

Na výstavu jezdili návštěvníci i ze zahraničí

Za tři a půl měsíce vidělo výstavu přes 22 tisíc lidí. Kvůli jedinečným klenotům přijížděli návštěvníci z různých koutů Česka, ale i ze zahraničí. "Čekali jsme vysokou návštěvnost, ale že bude až tak velká, mě překvapilo. Při patnácti tisících bychom byli spokojeni. Je vidět, že lidi zajímá historie jejich národa," dodala Kábrtová.

Po skončení výstavy se muzeum na čtyři dny pro veřejnost uzavře. Vzácné exponáty poputují zpět do míst, ze kterých byly vypůjčeny. Podle Kábrtové žádné prodloužení výstavy možné není.

Vzácné předměty ze zlatého pokladu, který obohatil ostravskou výstavu.
Vzácné předměty ze zlatého pokladu, který obohatil ostravskou výstavu.

Vzácné předměty z ostravské výstavy o Janu Lucemburském, která posledním březnovým dnem končí.

Lidé tak dnes mají možnost naposledy si prohlédnout jedinečné exponáty. "Předměty, které tady máme, jsou opravdové skvosty, klenoty historie českého národa, bez kterých by národní identita nemohla vůbec existovat," upozornila Kábrtová.

Pětičlenný tým na výstavě pracoval víc jak tři roky. Vzácné exponáty si muzeum půjčilo z různých evropských muzeí a biblioték - z Bruselu, Paříže, Wroclavi nebo Cách. Muzeum navíc expozici postupně obměňovalo, takže některé exponáty byly k vidění jen chvíli. Byl to například nejstarší dochovaný opis Zbraslavské kroniky nebo tři rukopisy královny Elišky Rejčky.

Ostravské muzeum připravilo prestižní výstavu o Janu Lucemburském.
Unikátní výstava o Janu Lucemburském v Ostravě.

Výstava v Ostravském muzeu nabízí mnoho jedinečných exponátů.

Od února mohou lidé obdivovat koruny Přemysla Otakara II., Rudolfa I. Habsburského nebo manželky Karla IV. Blanky z Valois. "Návštěvníci expozice mají ojedinělou příležitost vidět originály tří královských korun a také kopii svatováclavské koruny, která se používala při korunovaci českých králů," přiblížila unikátní příležitost ředitelka Ostravského muzea Jiřina Kábrtová.

Další výstavu muzeum otevře 15. dubna. "Bude věnovaná Karlu Hynku Máchovi a také faráři Aloisovi Musilovi, který dlouhou dobu působil v Ostravě. Rád cestoval po zajímavých zemích, takže ho představíme také jako cestovatele," doplnila Kábrtová.