Lípy v aleji mají už více než sto padesát let. Byly vysázeny podél zámecké

Lípy v aleji mají už více než sto padesát let. Byly vysázeny podél zámecké kočárové cesty, kterou později vystřídala úzká silnice. Současným provozem velmi trpí. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Vzácná lipová alej má namále. K přežití jí mají pomoci i „tabletky“

  • 2
Je to jediná šance. Skupina dobrovolníků půjde o tomto a příštím víkendu hnojit a ošetřovat stromy v historické lipové aleji v Radkově na Vítkovsku. Bez toho totiž vzácné historické stromořadí, na jehož záchranu nejsou peníze, nepřežije.

"Mezi kořeny budeme vkládat hnojicí tablety. Jednotlivé stromy ošetříme roztokem kyseliny borité, která by měla působit proti cizopasným houbám, a při hnojení máme v plánu i ořezání divokých výhonků," popsal Tomáš Skalík z občanského sdružení Za Opavu.

Do záchrany se pustí také lidé ze sdružení Radkov s pomocí místní odbornice na sadovnictví Milady Toškové. Musí, jinak o svou alej přijdou. Každá zima pro ni znamená pád několika stromů. Jen jejich pomoc ale stromořadí nezachrání, jeho stav si žádá radikální zásah.

"Pokud se stromy nesvážou, v zimě spadnou tak jako letos. To alej přišla o čtyři stromy," poukazuje Skalík.

Větší auta občas při průjezdu ulamují části stromů

Lípy mají více než 150 let. Byly vysázeny podél zámecké kočárové cesty, kterou později vystřídala úzká silnice. Provozem velmi trpí. "Stává se, že větší vozy při průjezdu ulamují části stromů. Kmeny jsou duté, na některých jsou dřevokazné houby," uvedla Eva Mračanská z Agentury ochrany přírody a krajiny.

Agentura v červnu stav lip podrobně zkoumala. U jednoho stromu doporučila kácení, u dalších ořez poškozených částí a odborné ošetření.

"Kvůli provozu jsou stromy pravidelně ořezávané až na kostru. Jejich životnost se zkracuje, ale tím, že jsou koruny zmenšené, mají ještě šanci," hodnotí Mračanská.

Obec Radkov už před třemi lety kvůli starým lipám měnila územní plán. "Počítá s novým vedením silnice mimo stromořadí. Tím by vedla jen trasa pro pěší a cyklisty," sdělil starosta Petr Dubový. Na novou cestu ale nejsou peníze. "A nejsou ani na ořez. Jde o vyklepávání klínu klínem," konstatoval Dubový.

Pomoci se snaží i nedaleký Vítkov. Tamní odbor životního prostředí na stav aleje dohlíží, protože je zaregistrovaná jako významný krajinný prvek.

"V březnu jsme žádali o dotace z ministerstva životního prostředí. Žádost nebyla podpořena kvůli nedostatku prostředků," popsala Jarmila Wesselská z Městského úřadu ve Vítkově. Dodala, že do letošního listopadu je možné žádat ještě v dalším programu. Upozornila i na důležitost objezdu aleje.

Ten je však v nedohlednu. "Stavba je zařazena v takzvané Bílé knize Moravskoslezského kraje, která zahrnuje výhledové investiční stavby. Realizace záleží na finančních možnostech vlastníka," sdělila Šárka Vlčková, mluvčí Správy silnic Moravskoslezského kraje.

Vlastníkem je kraj. Ten však nemá dost peněz ani na potřebné opravy stávajících silnic.