Lukáš Duda a dobrovolnice paní Květa na oddělení následné péče.

Lukáš Duda a dobrovolnice paní Květa na oddělení následné péče. | foto: archiv Agel

Po tréninku dochází za seniory. Dobrovolníci jako on jsou žádaní

  • 1
Jako profesionální sportovec dvakrát denně trénuje fotbal, k tomu studuje ekonomickou fakultu na vysoké škole, učí se francouzsky a má přítelkyni, s níž chce také být. Přesto se 19letý Lukáš Duda loni rozhodl část svého volného času věnovat pomoci druhým.

Přihlásil se Dobrovolnickému centru ADRA v Ostravě, absolvoval školení a už měsíc dochází za nemocnými seniory na oddělení následné péče ve Vítkovické nemocnici.

„Ten, kdo opravdu chce pomáhat, si čas pro druhé najde,“ tvrdí fotbalista z klubu MFKODK Karviná, který bydlí s babičkou. „I když je to energická žena, vidím, že stáří není jednoduché. Proto jsem se rozhodl docházet za těžce nemocnými seniory, ačkoli mnohem oblíbenější jsou mezi dobrovolníky dětská oddělení.“

Dudova slova potvrzuje i koordinátorka dobrovolníků z ostravské organizace ADRA Zuzana Kuperová.

„Máme 22 dobrovolnických programů. Z toho dva individuální, kdy dobrovolníci docházejí do domácností buď za dětmi do pěstounských rodin, nebo za nemocnými seniory a tráví s nimi volný čas. Ostatní se týkají nemocnic, domovů nebo jiných zařízení, kde se dobrovolníci opět věnují buď dětem, nebo seniorům. Zatímco k dětem se zájemci hrnou, dobrovolníky ochotné věnovat se seniorům hledáme prakticky pořád,“ líčí Kuperová.

Nábory první středu v měsíci

Jen loni se u ostravských dětí či seniorů vystřídalo přes 450 dobrovolníků. Někteří za nimi docházeli celý rok, někteří jen krátce. Zájemců bylo víc, ale ne všichni prošli vstupním pohovorem.

„U někoho zjistíme, že je příliš vytížený a na dobrovolnictví by neměl čas, ačkoli stačí hodina až dvě týdně. Někdo se pro to nehodí z jiných důvodů, třeba je právě v tak složité životní situaci, že sám potřebuje pomoc a není schopný pomáhat druhým,“ vysvětluje koordinátorka dobrovolníků.

Ostravská ADRA pořádá nábory ve svém dobrovolnickém centru na Jiráskově náměstí číslo 4 každou první středu v měsíci. Zájemci mohou přijít bez ohlášení rovnou z ulice v čase od 13 do 17 hodin. Musí ale počítat s tím, že vstupní pohovor zabere asi půl hodiny.

„Každý měsíc přichází 8 až 25 zájemců. Teď bychom potřebovali především lidi ochotné zpříjemnit dny těžce nemocným seniorům na oddělení následné péče ve Vítkovicích nebo v léčebně dlouhodobě nemocných v Radvanicích, která je součástí městské nemocnice,“ netají Kuperová.