Důl Paskov

Důl Paskov | foto: OKD, a. s.

Dohoda o dolu Paskov padla, vláda vysílá do jednání tři ministry

  • 15
Dohoda mezi vládou a společností NWR o těžbě na dole Paskov na Frýdecko-Místecku kvůli nízkým cenám uhlí padla. O budoucnosti šachty zaměstnávající několik tisíc lidí se bude znovu jednat.

Jen rok a půl vydržela dohoda mezi státem a společností NWR o zachování těžby uhlí v dole Paskov.

Šest set milionů korun, které měl stát připravené na pomoc horníkům při ukončení těžby, tak může vláda zatím ušetřit. Co bude se šachtou dál, zatím není jisté, obě strany ale chtějí jednat.

„Jak ukazují ceny uhlí, zdá se, že budou naplněny rozvazující podmínky této dohody. Vláda pověřila tři ministry - průmyslu, financí a sociálních věcí, aby jednali se zástupci společnosti NWR o tom, jakým způsobem se dál bude vyvíjet zaměstnanost na dole Paskov,“ řekl po pondělním jednání vlády premiér Bohuslav Sobotka. „Naším cílem je, abychom našli řešení umožňující udržení co největší zaměstnanosti.“

Cena černého uhlí se dlouhodobě drží nízko

„K jednání o prodloužení smlouvy jsme vládu sami vyzvali, chceme zabránit negativním vlivům na sociální situaci v Moravskoslezském kraji,“ přidává se tiskový mluvčí OKD Ivo Čelechovský.

„Žádáme o prodloužení současné smlouvy o šest měsíců, abychom měli čas na jednání o následné smlouvě v souladu s předcházející smlouvou.“

Na konec dohody se obě strany připravují už od začátku srpna.

Její platnost byla totiž mimo jiné založena na tom, že tři čtvrtletí po sobě neklesne cena černého uhlí na mezinárodních trzích pod 110 dolarů.

„Šestého srpna se na ministra průmyslu - stejně jako na ministra financí a ministryni práce - obrátil výkonný ředitel OKD s informací, že vzhledem k tomu, že s největší pravděpodobností se mezinárodní benchmark koksovatelného uhlí udrží pod hranicí 110 USD za tunu, se dohoda stane neplatnou,“ popsal začátek obnoveného jednání mluvčí ministerstva průmyslu František Kotrba.

„Společnost OKD přitom navrhla, aby se prodloužila platnost dohody o šest měsíců, bez ohledu na vývoj ceny koksovatelného černého uhlí, s tím, že by se následně jednalo o dohodě nové.“

Nové jednání vítají i odboráři, pro které je důležité zachování sociálního smíru v regionu.

„My budeme jen rádi, když tady bude prostor na vyjednání nové smlouvy,“ říká hornický odborový předák Jaroslav Pytlík.

Oproti původnímu plánu se vláda nezabývala připravovanou průmyslovou zónou Nad Barborou nedaleko Karviné.

Ta by se měla stát místem, kde budou působit firmy nabízející pracovní příležitosti v nezaměstnaností postiženém regionu.

Vznik zóny, respektive odkup pozemků od současného majitele Zdeňka Bakaly, se ale stal jádrem sporu mezi ministry financí a průmyslu. „Zabývali jsme se pouze materiálem předloženým ministrem průmyslu k jednání se společností NWR,“ dokončil Bohuslav Sobotka.