Smlouva kvůli udržení zaměstnanosti v Dolu Paskov se hroutí.

Smlouva kvůli udržení zaměstnanosti v Dolu Paskov se hroutí. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Dohoda o podpoře OKD má na kahánku, hrozí propuštění tisíců lidí

  • 7
Na Karvinsku tiká časovaná bomba a nikdo neví, kdy vybuchne. Ze dne na den může přijít o práci na deset tisíc lidí. To v případě, že by společnost OKD zkrachovala, případně začala výrazně propouštět. A to může podle ministra průmyslu Jana Mládka nastat už po Novém roce.

„Ekonomice se daří, průmysl roste, nezaměstnanost je nízká. Bohužel s výjimkou Moravskoslezského kraje, kde nezaměstnanost narostla. Ať už šlo o propouštění v OKD, nebo ve společnosti Vítkovice Steel. A je zde předpoklad, že propuštěných bude ještě více,“ řekl ministr průmyslu.

Situaci může ještě přitížit hrozící konec dohody mezi státem a OKD o udržení provozu dolu Paskov. V ní se vláda zavázala vyplatit 600 milionů korun na sociální programy propuštěných horníků a OKD k udržení těžby (více o smlouvě zde).

V čem spočívá dohoda o Dole Paskov

V rámci dohody mezi vládou a společností OKD se vláda zavázala uvolnit 600 milionů korun na sociální programy související s odchodem horníků z Dolu Paskov.

Firma OKD se za to zavázala prodloužit těžbu na dole až do roku 2017.

Podmínkou bylo, že po tři čtvrtletí po sobě nesmí cena uhlí na světových trzích klesnout pod 110 dolarů za tunu. Což se na konci září asi stane.

Smlouva je platná, pokud tři kvartály po sobě neklesne cena uhlí pod určitou hranici. A to se na konci září s velkou pravděpodobností stane. Stát sice ušetří 600 milionů korun, na druhé straně ale OKD bude moci neomezeně propouštět.

„Bohužel je smlouva stanovena tak, že OKD má volné ruce k propouštění nejen na Paskově, ale i jinde,“ řekl Jan Mládek.

Platnost smlouvy se snad prodlouží

Možnost, že s koncem tohoto roku dohoda mezi OKD a vládou padne, připouští i tiskový mluvčí OKD Ivo Čelechovský. „Jsme připraveni jednat, čekáme na impulz ministerstva, potažmo vlády,“ vysvětluje mluvčí.

Podle Jana Mládka, který zřejmě bude o nové smlouvě jednat, je v současnosti pravděpodobné, že se platnost dohody v současné podobě prodlouží do poloviny příštího roku, aby obě strany získaly čas na jednání.

„Jaké podmínky bude případná nová smlouva mít, ukáže až průběh jednání. V současnosti nevylučujeme ani změny, ani to, že smlouva zůstane stejná,“ vysvětluje Ivo Čelechovský.

Další dohodu mezi státem a těžební společností by uvítali i odboráři. „My budeme jen rádi, když bude prostor na to vyjednat novou smlouvu,“ říká hornický odborový předák Jaroslav Pytlík.

Konkurence dotovaného polského uhlí

„Pro nás a hlavně pro OKD bude podstatné, jak dopadne soutěž o zásobování elektrárny Dětmarovice, kde se soutěží o dodávky 600 - 800 tisíc tun uhlí. OKD má na skládkách milion tun uhlí, taková smlouva by určitě budoucnosti firmy pomohla. Záleží, jak se stát dokáže ubránit dotovaným cenám polského uhlí. I tak ale máme informace o tom, že se příští rok trh s uhlím kvůli dotovanému uhlí z Polska zhroutí,“ doplnil.

Zóna Barbora u Karviné je vedle mošnovské na Novojičínsku jedinou zónou, kterou se po příchodu společnosti Hyundai do Nošovic snad podaří v dohledné době postavit. Další významné zóny nejsou zatím ani připravovány.

„Za to může Topolánkova a Nečasova vláda, jež řekly, že žádné další zóny v kraji nebudou, že takové investice jsou neúčelné. Byl prakticky rozprášen CzechInvest a peníze, které jsme ušetřili při budování nošovické zóny, propadly zpět do státního rozpočtu. Přístup vlády se změnil až v roce 2013 s nástupem úřednické vlády,“ odmítá odpovědnost za chybějící volné zóny v kraji hejtman Miroslav Novák.