Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Tyrani berou do ruky kladivo i nůž, do center pro oběti chodí také senioři

  • 0
Za loňský rok policie v Moravskoslezském kraji vykázala z domu kvůli domácímu násilí 122 lidí. Nejvíce jich bylo v Ostravě, nejméně pak na Novojičínsku. Útočníci se při fyzickém týrání často neostýchají sáhnout po sekyře, kladivu či noži.

Celých patnáct let. Tak dlouho ženu z Moravskoslezska doma týral a ponižoval její partner. Napadal ji fyzicky, ničil věci, izoloval ji od přátel a nepřál si, aby měla dobrý vztah s vlastním synem. Žena se nakonec raději odstěhovala do ciziny, protože v republice ji muž vždy vypátral.

I tento případ řešili specialisté z Ostravy. Poradenská místa pro oběti domácího násilí vznikla jako první v republice právě v Moravskoslezském kraji a fungují od roku 2013. Jen za uplynulý rok se tady zabývali více než 250 případy.

„Takovou modelovou obětí domácího násilí je žena středního věku se dvěma dětmi, většinou na mateřské dovolené, nebo těsně po ní, kdy je ještě finančně závislá na partnerovi. Zlomovým bodem, kdy se žena odhodlá oznámit domácí násilí, bývá například okamžik, kdy partner začne ohrožovat i děti. Jednotlivé případy nám hlásí často i třetí osoby, tedy sousedé nebo přátelé a známí postižené,“ popsala policistka Stanislava Klečková, která působí v ostravském poradenském centru od jeho založení.

Obětmi jsou i úspěšné a soběstačné ženy

Snazší je podle ní dokazování fyzického násilí. „Je pro nás ‚lepší‘, když vidíme na ženě modřiny, které můžeme zdokumentovat. Psychické týrání je složitější, protože ženy se často bojí mluvit, neumí se vyjadřovat, většinou trpí úzkostnými stavy, omlouvají partnera. Ale když se nám je podaří rozmluvit, tak brzy zjistíme, zda tam k týrání dochází, a můžeme už dále jednat,“ pokračovala Klečková.

Vykázání za násilí

Zákon umožňuje vykázat z domova osobu podezřelou z domácího násilí od roku 2007. Za uplynulé desetiletí tak policisté v kraji vykázali více než 1 200 lidí. Zhruba třetina – celkem 408 osob – byla vykázána na Ostravsku.

Počet vykázaných v kraji

  • rok 2016: 122 osob, z toho jedna žena
  • rok 2015: 118 osob (čtyři ženy)
  • rok 2014: 126 osob (čtyři ženy)

U týraných nehraje roli vzdělání ani sociální vrstva.

„Obětí se stala například úspěšná a soběstačná paní. Toto je hodně individuální a nemůžeme říci, že více ohrožené jsou ženy ze slabších sociálních vrstev. Týrané ženy po čase už přestanou rozlišovat, co je za hranou, a například facky nebo žduchnutí nevnímají jako fyzické násilí. Tak označí například až kopy pod žebra,“ zmínila Klečková.

Od roku 2007 mohou policisté podle zákona podezřelou osobu ze společného domova vykázat. Za uplynulé desetiletí moravskoslezští policisté vykázali více než 1 200 osob. Zhruba třetina vykázaných byla na Ostravsku.

„V loňském roce jsme vykázali 122 osob. Nejčastěji se vykazovalo v Ostravě a na Frýdecko-Místecku, nejméně pak na Novojičínsku. Oběti čelily jak verbálním, tak fyzickým atakům. Podezřelí často použili i zbraně, například sekery, lahve, kladiva i nože,“ zmínila mluvčí moravskoslezských policistů Gabriela Holčáková.

Loni vykázali i jednu ženu

V posledních pěti letech přichází do center i senioři. „Považuji za velký úspěch, že tito lidé seberou odvahu a přijdou se poradit. V těchto případech po nich většinou příbuzní požadují peníze,“ zmínila Klečková. Případy, kdy je obětí muž, jsou spíše výjimečné. „Například vloni jsme nechali vykázat jednu ženu, předloni čtyři,“ konstatovala Holčáková.

Občas se ale objeví i falešná oběť. „Je to v případech, kdy se manželé například rozvádí a je tam snaha poškodit protistranu. To už je ale náš úkol, toto rozpoznat. Ale po desetileté zkušenosti už podle líčení situací nebo mimiky poznáme, kdo lže,“ doplnila Klečková.