Ilustrační snímek z dva roky starého duelu Hradec - Vítkovice.

Ilustrační snímek z dva roky starého duelu Hradec - Vítkovice. | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Dorostenci i žáci museli do Prostějova, Ve Vítkovicích však hrají dál

  • 1
Vítkovický fotbal po svém letošním krachu přišel o mužskou divizi. A málem i o mládež. Fotbalová asociace České republiky posvětila převod divize, na kterou měly Vítkovice právo, do Prostějova.

A do tamějšího klubu na zásah konkurzního správce Vítkovic Ladislava Tetery přešli i mladí vítkovičtí fotbalisté od 6 do 18 let.

Byli to ti, kteří ještě před tím nestihli odejít do jiných oddílů v Ostravě a okolí. "Jinam stačilo přejít asi padesát kluků a většinou patřili k těm nejlepším," řekl šéftrenér vítkovické mládeže Miroslav Salač. "Za dvacet let, co dělám do fotbalu, jsem něco takového nezažil."

Konkursní správce Tetera: Nebudu se vyjadřovat

Získat informace k případu vítkovických fotbalistů od konkursního správce klubu Ladislava Tetery je složité.

Na telefonický dotaz, proč s právy Vítkovic na mužskou divizi převedl do Prostějova i mládež odpověděl: "Ne, ne, ne. Je to poměrně složitější věc, takže ji nemohu řešit na telefon. Mohly by věci být vytržené z kontextu. Jednalo se o převod práv a povinností. To znamená nepřeváděli se, nepřeregistrovávali se mládežníci a podobně.

Proč si tedy Vítkovice 1919 museli hráče z Prostějova půjčit na hostování a přeregistrovat je?
Ani půjčování na hostování. Já se omlouvám, já se opravdu v této věci s vámi už dál bavit nebudu, protože mám některé špatné zkušenosti s médii. Pokud bych se chtěl vyjádřit, vyjádřil bych se.

Právě chci, abyste se vyjádřil.
Já vám zatím děkuju. Příjemný den. Nashledanou...

...A můžeme se sejít? (V telefonu se ozývá tu, tu, tu...)

Leč Prostějovští mají zájem jen o mužskou divizi, takže mládež ve Vítkovicích pokračuje, byť s velkými problémy.

Vítkovice 1919, jak zní nový název klubu po té co FC Vítkovice nedohrály moravskoslezskou ligu a kvůli dluhům se propadly do konkurzu, získaly většinu svých žáků a dorostenců z Prostějova bezplatně zpátky.

Jenže 65 vybraných, těch nejlepších, mají pouze na hostování. Ti jsou hráči Prostějova s tím, že konkurzní správce Tetera by každého z nich rád prodal až za 60 tisíc korun.

"Chápu, že je potřeba sehnat co nejvíce peněz na uspokojení věřitelů, ale ti kluci za to nemohou," řekl Salač.

Vítkovice 1919 mohou své nejtalentovanější hráče, až jim v zimě vyprší hostování, koupit zpátky. "Těžko je ale zaplatíme," přiznává Salač.

Navíc jen přeregistrování všech žáků a dorostenců klub stálo kolem 20 000 korun. "Přitom potřebujeme každou korunu," upozornil Miroslav Salač, který ocenil pomoc konkurenčního Baníku Ostrava. "Roky se hovoří o velké rivalitě mezi oběma ostravskými kluby, ale abychom měli dost hráčů ve všech družstvech, Baník nám je bezplatně půjčil." Třeba v týmu starších žáků U15 zůstalo Vítkovicím osm kluků. "Další přišli z Baníku, kde by nedostávali tolik příležitostí, ale u nás budou hrát," podotkl Salač. "Navíc Baník má zájem jen o ty nejlepší a my pracujeme s mládeží s větší trpělivostí, více se věnujeme i těm méně šikovným."

Salač věří, že Vítkovice 1919 v budoucnu opět vychovají hráče jako je žižkovský brankář Tomáš Vaclík či sparťanský obránce Ondřej Kušnír.

Hlavně, aby vítkovická mládež měla kde trénovat. Na Městském stadionu v Ostravě-Vítkovicích už bagry rozrývají travnaté tréninkové hřiště u Rudné ulice, aby tam vznikl oddělený vjezd do areálu Ridera Sport a parkoviště.

Vítkovičtí mladíci se tak většinou připravují na umělé trávě a pokud to jde, tak na ploše hlavního stadionu. "Naštěstí nám pomáhá město, protože zaplatit plné nájemné bychom nezvládli," dodal Miroslav Salač.