Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Hrozby pokut, drahý nájem. Ne všude se zahrádkám u restaurací daří

  • 5
Zahrádky u restaurací jsou příjemným zpestřením pro zákazníky a pro majitele zajištěním vyšších tržeb v letních měsících. Poplatky za ně se ale v kraji značně různí. Zatímco některá města podnikatele podporují, jinde se ani nevyplatí zahrádky postavit.

Venkovní posezení s oroseným půllitrem, kávou či jiným občerstvením před sebou. Taková je představa nejen pátečního letního večera mnoha cyklistů i výletníků. Jenže pro většinu provozovatelů hospod znamená pořízení zahrádky zátěž - a to jak finanční, tak byrokratickou.

„Žádost jsem podával raději už v lednu, vyřízení totiž může trvat až dva měsíce. Výhodu mají ti, kteří si zahrádku mohou dovolit na vlastním pozemku. Já ji mám na chodníku města a s tím jsou spojeny starosti. Člověk musí doložit spoustu potvrzení. Letos jsem šel na úřad s předstihem, protože vloni mi utekly první jarní týdny, kdy jsou tržby s prvním sluníčkem a prvními cyklisty vyšší,“ zmínil provozní restaurace v Ostravě Martin Koutný.

Zatímco čekací doba na vyřízení je ve městech přibližně stejná, poplatky za zahrádky se značně liší. Určují si je totiž jednotlivá města. Jedny z nejvyšších jsou v Ostravě.

„Nájemné vyjde na 12 korun za metr čtvereční ročně, na ulici Stodolní pak 50 měsíčně. K tomu majitelé hradí i místní poplatek, což je 75 korun za metr čtvereční na měsíc,“ zmínila mluvčí Moravské Ostravy a Přívozu Jana Pondělíčková.

Bouře a zmatky provázely v minulém roce poplatky v Ostravě-Jihu. „Museli jsme majitelům vypovědět původní nájemní smlouvy, protože se neshodovaly s legislativou ostravského magistrátu. Teď jsme stanovili nové podmínky a restauratéři si o ně musí znovu žádat. Aktuálně platí nájem ve výši 10 korun za metr čtvereční na rok a takzvaný zábor, což je 100 korun za metr čtvereční měsíčně. Někomu se tak poplatky ve srovnání s minulostí snížily,“ uvedla mluvčí Martina Gavendová.

Na zahrádku někteří zcela rezignují

Místní hospodští se ale shodují na tom, že to zase tak výhodné není. „Na zahrádku jsem rezignoval, nechci se dohadovat s radnicí a čekat, že to za rok zase změní. Letos investuju do výkonné klimatizace. Věřím, že to zákazníci pochopí. Vím, že radnice v jiných městech podporují restauratéry mnohem více než u nás,“ popsal provozovatel restaurace v Ostravě Zábřehu Vladimír Prachař.

Bez sezení venku. Prý kvůli hluku. Majitel za tím vidí jiné důvody

Nepovoleno. Takové stanovisko ke zřízení zahrádky od obvodu obdržel majitel restaurace v Ostravě-Výškovicích Petr Vavrečka. „Zamítnutí mi nebyli schopni řádně zdůvodnit. Holt se bez předzahrádky budu muset obejít,“ zmínil Vavrečka s tím, že podle něj není náhoda, že zrovna jemu radnice zahrádku zakázala.

„Naše restaurace byla petentním místem. Lidé tady mohli podepsat petici proti sloučení základních škol Mitušova 8 a 16, o kterém radnice bezkoncepčně rozhodla. V loňském roce vedení obvodu plošně vypovědělo smlouvu o nájemném zahrádek, a aby dodrželo legislativu, tak jsme si letos nově žádali o povolení. Můžu se jen domnívat, proč jsem jej zrovna já nedostal.“

Vedení obvodu se ale brání a osobní důvody odmítá„ Této restauraci jsme zahrádku nepovolili z důvodu opakovaných stížností obyvatel okolních domů na hluk. S ohledem na ně preferujeme zahrádky u podniků spíše kavárenského typu, kde je menší riziko obtěžujícího hluku a nepřiměřeného chování hostů,“ uvedla mluvčí Ostravy-Jihu Martina Gavendová s tím, že ze stejného důvodu zamítli zahrádku ještě jedné restauraci v obvodě.

Podle Petra Vavrečky se ale stížnosti na jeho podnik nijak nemnožily. „Nadměrný hluk jsou jen výmluvy. Teď už jen doufám, že lidé půjdou k referendu proti sloučení škol. Proti demonstraci moci radnice musíme bojovat.“ Referendum je stanoveno na 30. dubna.

Například symbolickou korunu za metr čtvereční na den zaplatí hospodští v Opavě nebo Novém Jičíně. Úplné osvobození od poplatků pak zavedli v Hlučíně. „Předzahrádky u restaurací podporujeme, protože zpříjemňují atmosféru města. Majitelé musí jen počkat na schválení rozlohy zahrádky. Kontrolujeme, zda například na chodníku neohrožují pohyb lidí,“ vysvětlil hlučínský starosta Pavel Paschek.

Zlepšit vzhled zahrádek se snaží ve Frýdku-Místku. Tady po splnění podmínek dostanou majitelé výraznou slevu.

„Výchozí poplatek 120 korun za metr čtvereční na měsíc, snížíme na 10 korun. Zahrádka ale musí mít kvalitní nábytek. Slevy zatím využilo 9 provozovatelů z celkových 24,“ popsal primátor Michal Pobucký.

V Karviné si pro změnu hospodští mohou vybrat ze dvou variant poplatků. „Na Masarykově náměstí v centru Fryštátu zaplatí 4 tisíce korun za měsíc, nebo 4 koruny za metr čtvereční. Mimo centrum je to zhruba o polovinu levnější. Každý majitel si vybere, která z možností je pro něho výhodnější,“ uvedla mluvčí Šárka Swiderová.

Při provozování zahrádky bez povolení hrozí majitelům pokuta až půl milionu korun. Města se ale shodují, že řeší jen menší přestupky. Nejčastěji je to rušení nočního klidu.