Slůně s matkou Vishesh pár hodin po narození. | foto: Josef Brokeš

Ošetřovatelé nakrmili slůně sondou, dostalo náhražku mléka a ionty

  • 46
Situace dvoudenního slůněte z ostravské zoologické zahrady se stala kritickou. Když se ani po 48 hodinách nenapilo mateřského mléka nebo alespoň mléčné náhražky, tak ošetřovatelé mládě nakrmili pomocí sondy přímo do žaludku. Současně zjistili, že slůně nemá sací reflex.

Slůně se narodilo v úterý po čtvrté hodině ranní. Bylo živé, hned  se snažilo chodit, matka se o novorozence vzorně starala. Zoo neskrývala nadšení, ale současně nabádala k opatrnosti. A k tomu byl pádný důvod.

Ošetřovatelé se stále rostoucími obavami sledovali, že slůně se sice snaží ze struků matky napít, ale nedaří se mu to. Důkazem bylo i to, že nemočilo, nekálelo - nemělo totiž co. Když se matku s mládětem snažili přilákat k náhražce mléka v lahvi, neuspěli.

Když se situace nezlepšila ani v noci ze středy na čtvrtek, následovalo další opatření. "Rozhodli jsme se nakonec přistoupit k velmi riskantnímu kroku - mládě od samice na nezbytně nutnou dobu oddělit. Vishesh je chována v takzvaném chráněném kontaktu a není tedy zvyklá na přímý kontakt s lidmi. Proto tento postup může ohrozit nejen mládě a matku, ale hlavně i životy ošetřovatelů. Mládě se nakonec oddělit podařilo a bylo zjištěno, že v současné době nemá dostatečný sací reflex," řekla mluvčí zoo Šárka Kalousková.

První krůčky novorozeného slůněte v ostravské zoologické zahradě

Co však bylo nejpodstatnější, ani tentokrát se slůně nenapilo. Jedinou dobrou zprávou tak bylo to, že Vishesh, ač velmi nervózní, slůně přijala zpět.

"V průběhu celé noci stále pokračovaly pokusy o krmení z lahve v přítomnosti samice, což znamená značné nebezpečí pro ošetřovatele. Bohužel i tyto pokusy byly neúspěšné. Jelikož v českých zoo není žádná podobná zkušenost, během noci byli rovněž kontaktováni odborníci na tuto problematiku z celého světa," přiblížila Kalousková.

Zjistili, že v některých zoo se podařilo slůně po několikadenním přikrmování z lahve sací reflex nastartovat tak, že pak normálně sálo od matky. "Vždy však šlo o samice kontaktní, kdy je manipulace se zvířaty jednodušší a méně nebezpečná. To je ovšem velký rozdíl oproti situaci, ve které se nyní nacházíme my," upozornila Kalousková.

Matka Vishesh mládě brání

Ošetřovatelé proto přistoupili k ještě riskantnějšímu kroku. "Mládě jsme se pokusili oddělit, což bylo o něco složitější než minule, nicméně nakonec se to podařilo. Byla mu zavedena sonda přímo do žaludku. Tato procedura je poměrně složitá a je potřeba velkých zkušeností a opatrnosti, aby nedošlo k vnitřnímu poranění," poznamenala Kalousková.

Slůně dostalo denní dávku náhražky sloního mléka s iontovým roztokem obsahujícím minerální látky a s glukopurem, který dodá slůněti energii. Ihned poté byla matka s mládětem opět spojena. Vishesh mládě i tentokrát přijala a zůstávají nadále společně.

"Během dalších hodin se budeme snažit, tak jako doposud, mládě i nadále stimulovat k pití. To je ovšem, vzhledem k tomu, že matka Vishesh mládě i přes bariéru brání, nebezpečná procedura s velmi nejistým výsledkem," varovala Kalousková.