Těžní věže Dolu Frenštát.

Těžní věže Dolu Frenštát. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Důl Frenštát skrývá 66 černých staveb. Odpůrci těžby žádají zbourání

  • 4
Radnice na pomezí Novojičínska a Vsetínska získaly v boji proti hrozbě těžby uhlí v Beskydech nečekaný trumf. Stavební úřad ve Frenštátě pod Radhoštěm zjistil, že v areálu dolu je šestašedesát nepovolených staveb.

"Patří mezi ně obě těžební věže, ale také například sklad výbušnin nebo vrátnice," uvedl Marian Žárský, předseda Komise Rady města za zrušení a zasypání dolu Frenštát.

Důl Frenštát

1945 Vznik dobývacího prostoru o rozloze 6 317 hektarů

1981 Začala výstavba dolu

1991 Pozastavení prací na ložisku, jeho zakonzervování

1997 Oprášení plánů na zprovoznění areálu

Společnost OKD se už několik let snaží získat povolení k průzkumné ražbě, zatím neúspěšně.

"Stavby, o které se jedná, byly řádně povoleny a zkolaudovány, ale na určitou dobu. Stanovená doba trvání jim teď vypršela," uvedla vedoucí odboru výstavby a územního plánování Marie Chromčáková.

Stavby hyzdí beskydskou krajinu

"Ty stavby hyzdí krajinu téměř třicet let, je nemyslitelné, aby v srdci chráněné krajinné oblasti Beskydy zůstaly i nadále," uvedl starosta Trojanovic Jiří Novotný s tím, že obec na začátku ledna podala podnět k jejich odstranění.

Vladislav Sobol, mluvčí OKD, však již dříve řekl, že o tom nemůže být řeč a že společnost žádost o prodloužení povolení nebo změnu užívání připravuje. Na otázku, v jaké je proces fázi, však odpověděl neurčitě: "Ve správním řízení budeme postupovat tak, jak nám ukládají příslušné právní předpisy."

OKD zajišťuje konzervační režim

Společnost OKD obě těžní věže a další objekty využívala a stále využívá k zajištění konzervačního režimu dolu. "Stávající šachty jsou odvětrávány, odčerpává se z nich voda a provádí se zde základní údržba a opravy," uvádí těžaři.

"Cílem konzervačního režimu je zajistit bezpečnost a chránit ložisko černého uhlí a plynu před znehodnocením, což nám ukládá báňská správa a zákon," upřesnil mluvčí Sobol. Podle Marie Chromčákové těžaři zatím žádost o prodloužení povolení nebo změnu užívání staveb nepodali. Dá se však očekávat, že to udělají v průběhu řízení.

Jednání o odstranění staveb začne v polovině března

Stavební úřad ve Frenštátě pod Radhoštěm stanovil, že ústní jednání o odstranění staveb začne 16. března. "V rámci řízení budeme prozkoumávat všechny doklady o stavbách, stanoviska dotčených orgánů, protokoly, revizní zprávy a posouzení. Projít budeme muset všechny materiály o stavbách, kterých se řízení týká. A samozřejmě nesmíme opomenout námitky a připomínky účastníků řízení, které budeme zpracovávat a rozhodovat o nich," uvedla Chromčáková.

Celý proces, který se řídí stavebním zákonem, je složitý a časově náročný. Na výsledek si tak pravděpodobně počkáme i několik měsíců.

Jiří Novotný, starosta Trojanovic, je optimista: "Z mého pohledu těžaři ložisko neochránili už tím, že nechali propadnout kolaudaci. Opravdu nevidím důvod, proč by stavby měly získat další stavební povolení."

Co udělat s černými stavbami v areálu Dolu Frenštát?

celkem hlasů: 1985

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 úterý 22. března 2011. Anketa je uzavřena.

Zbourat, stejně se uhlí těžit nebude
Zbourat, stejně se uhlí těžit nebude 922
Nebourat, v budoucnosti by mohly chybět
Nebourat, v budoucnosti by mohly chybět 595
Nevím
Nevím 468

 

,