Areál Dolu Frenštát při pohledu od Trojanovic

Areál Dolu Frenštát při pohledu od Trojanovic | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Důl v Beskydech se zatím bourat nebude. Soud demolici odložil

  • 3
Krajský soud v Ostravě rozhodl o odložení likvidace asi padesáti staveb na Dole Frenštát na Novojičínsku. Bourání se má týkat mimo jiné těžních věží zakonzervovaného dolu. Stavbám vypršelo povolení a jejich likvidaci nařídil těžební společnosti OKD frenštátský stavební úřad. Firma se proto obrátila na soud.

"Na samotném faktu, že stavby jsou určeny k demolici, se nic nemění. OKD by musely dokázat, že rozhodnutí o jejich odstranění není v souladu se správním řádem," komentoval verdikt soudu Jiří Novotný, starosta Trojanovic, v nichž areál dolu leží.

Uhlí ve Frenštátu

Ložisko je poslední velká nedotčená zásobárna uhlí v České republice. Podle odhadů je v tamním podzemí až 1,6 miliard tun uhlí.

1945 Vznik dobývacího prostoru o rozloze 6 317 hektarů

1981 Začala výstavba dolu

1991 Pozastavení prací na ložisku, jeho zakonzervování

1997 Oprášení plánů na zprovoznění areálu

Mluvčí OKD Marek Síbrt řekl, že firma rozhodnutí soudu vítá. "Společnost OKD od počátku deklarovala, že využije všech možností daných legislativou České republiky, proto jsme na konci ledna podali správní žalobu ke Krajskému soudu v Ostravě," uvedl mluvčí.

Mluvčí Krajského soudu Jiří Křivský vysvětlil, že soud žalobě přiznal odkladný účinek, protože by se jednalo o nevratný a drahý krok. Odklad platí na neurčito, dokud soud věc nepřezkoumá. "Stavby se nemusí odstraňovat až do rozhodnutí soudu," řekl.

Síbrt uvedl, že společnost OKD udržuje Důl Frenštát v konzervačním režimu, jak jí to bylo uloženo příslušným správním rozhodnutím. "Spočívá především v čerpání důlní vody, větrání a nezbytných opravách, aby nedošlo k znehodnocení ložiska," uvedl mluvčí OKD.

Novotný, který je zároveň předsedou Sdružení měst a obcí na ochranu Beskydského regionu, uvedl, že v podobných případech jsou taková rozhodnutí běžnou praxí.

"Stavby sice mohou zatím stát, protože ale nemají platné kolaudační rozhodnutí ani stavební povolení, nesmějí být využívány. Společnost OKD se jejich využíváním a pronajímáním dopouští protiprávního jednání, které bude muset řešit živnostenský úřad a báňský úřad," uvedl Novotný.

Těžní věže Dolu Frenštát.

Předseda sdružení Naše Beskydy Stanislav Uruba uvedl, že chce na oba zmíněné úřady podat podněty k prošetření. "OKD si bude muset nyní zajistit konzervační režim jiným způsobem, protože kola těžních věží se nesmí točit," dodal Novotný.

Důl Frenštát vznikl v Beskydech v 80. letech minulého století. Uhlí se v něm ale nikdy netěžilo a nyní je zakonzervovaný. Společnost OKD chce v dole prozkoumat zásoby uhlí a plynu.

Okolní beskydské obce proti tomu bojují, protože se obávají, že by těžba nenávratně zničila okolní prostředí. Desítky staveb v areálu dolu měly povolení jen na dobu určitou a ta už uplynula. Podle OKD je ale většina staveb nezbytně nutná pro zajištění konzervačního režimu.

,