Oprava Domu umění v Opavě - nově opravená výstavní síň. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Dům umění v Opavě je hotov: je to moderní galerie ve starých kulisách

  • 0
Opavský Dům umění opustili dělníci a stěhuje se do něj vybavení galerie i exponátů pro chystané výstavy. Z bývalého dominikánského kláštera se stala moderní galerie, zároveň je z něj ale cítit i několikasetletá historie.

Nejmodernější interiéry tak doplňují odkryté fresky, původní studna a speciální dlažba dovezená až ze Španělska.

Opravy Domu umění v Opavě

Areál bývalého dominikánského kláštera v Pekařské ulici se opravoval od loňského léta.

Náklady se vyšplhaly na 110 milionů, 85 % se však zaplatí z dotace Evropské unie. Prostory budou stále sloužit jako městská galerie a umělecká škola, v kostele sv. Václava také opět začnou tradiční svatební obřady. Lidem se vše otevře koncem září.

"Historie se tady těsně prolíná se současností. Na stropech jsou stovky let staré fresky a při opravách jsme zároveň používali nejmodernější stavební technologie. Nebylo jednoduché to skloubit," přiznal místopředseda představenstva ostravské stavební firmy VOKD Ivo Přibyl, když objekt symbolicky předával opavskému primátorovi Zdeňku Jiráskovi.

Právě kvůli zachování historického rázu museli stavebníci často řešit složité situace. Dlažbu ve výstavních prostorách si objednávali na zakázku až ze Španělska, aby se co nejvíce podobala té v Moravské kapli kostela sv. Václava. I v samotné kapli je jen část původní. "Zbytek je posbíraný na opavských půdách," dodal Přibyl.

Podlahy ve třídách základní umělecké školy museli dělníci betonovat ručně. Pod ní je totiž refektář, bývalá jídelna dominikánských mnichů, jejíž strop zdobí freska zobrazující zavraždění sv. Václava. A ta musela zůstat neporušená.

Fresky návštěvníci objeví i na stropě kostela sv. Václava a v obou jeho kaplích. Restaurátoři je pracně odkrývali řadu měsíců. Jen zachování původní stropní výzdoby kostela přišlo řádově na patnáct milionů.

Práce odkryly několik koster, fresky, autoportrét i závěs

Titěrná práce se vyplatila, v kapli sv. Dominika objevili odborníci skutečný skvost. Autoportrét autora všech fresek Mikuláše Malíře. Existují jen dva v celé Evropě. V Opavě a v malém kostelíku v severní Itálii.

Překvapení se stavbaři dočkali i při kopání takzvané šatny umělců v kostele. Nalezli při tom několik koster, jedna z nich byla pravděpodobně sťatá. Další zajímavostí je akustický závěs v Moravské kapli. Je ručně vyšívaný a jeho cena se odhaduje na půl milionu korun.

Oprava Domu umění v Opavě - jenda z odkrytých fresek.
Oprava Domu umění v Opavě - původní studnu návštěvnící mohou vidět přes sklo v

Jedna z odkrytých fresek (vlevo) a původní studna, kterou návštěvníci mohou vidět přes sklo v podlaze (vpravo).

Novou podobu dostala rajská zahrada, která je nově začleněná přímo do interiéru Domu umění. Pod sklem si tam přímo pod nohama mohou lidé prohlédnout původní studnu. Lidé, kteří jdou kolem Domu umění zvenčí, si mohou od Solné ulice všimnout trojice na fasádě uměle namalovaných okenic, při běžném pohledu těžko rozlišitelných od těch pravých.

Do kostela sv. Václava mohou lidé nahlédnout už 27. září, kdy tam vystoupí Iva Bittová. Dům umění jim zůstane uzavřen až do konce října. První výstava připomene paměť Slezska a zájemci se mohou přijít podívat 26. října.