Dva lékaři si z předepisování receptů udělali výnosný byznys. Ilustrační foto

Dva lékaři si z předepisování receptů udělali výnosný byznys. Ilustrační foto | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Dva lékaři předepsali falešné recepty za miliony, lékárnice jim pomáhala

  • 10
Rozsáhlé podvody dvou očních lékařů a lékárnice objasnila moravskoslezská hospodářská kriminálka. Lékaři předepisovali na své pacienty recepty a předávali je známé do lékárny. Magistra pak od zdravotních pojišťoven nárokovala proplacení. Škoda vystoupala přes pět milionů korun.

Lékaři, otec se synem ve věku 31 a 57 let, pracovali v očním zdravotnickém zařízení v areálu Vítkovické nemocnice v Ostravě. Nezákonný byznys prováděli od července 2008 do května 2010.

Oba lékaři vystavovali fiktivní recepty na jména a rodná čísla svých pacientů, kteří o ničem nevěděli. Stejně tak ani kolegové doktoři, jejichž jménem muži část receptů také předepisovali. Pravděpodobně se tak snažili, aby počet receptů nebyl nápadný.

Recepty pak předali čtyřicetileté magistře v lékárně v Ostravě-Krásném Poli. Provozovnu navíc údajně spoluvlastnili. "Léky, které měla lékárnice uplatňovat k úhradám u pojišťoven, přitom v lékárně v danou dobu buď vůbec nebyly skladem, nebo byly následně ještě prodány dalším osobám. Škoda na majetku způsobená tímto protiprávním jednáním přesáhla pět milionů korun," uvedla policejní mluvčí Gabriela Holčáková.

Když oba lékaři ze zdravotnického zařízení odešli, počet předepsaných receptů najednou rapidně poklesl.

Kriminalisty čekalo při dokazování trestné činnosti prověření stovek receptů, dále vyslechli zhruba tři tisíce lidí, většinou pacientů, jejichž jména byla na receptech uvedena. Titěrná práce nakonec byla završena zahájením trestního stíhání lékařů i lékárnice. "Za podvod jim hrozí odnětí svobody od pěti do deseti let," dodala policejní mluvčí.