Dva měsíce od tragédie nezůstalo z domu číslo 39 vůbec nic. Sousední vchody se

Dva měsíce od tragédie nezůstalo z domu číslo 39 vůbec nic. Sousední vchody se stále rekonstruují. (16. dubna 2013) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Dva měsíce bolesti i naděje. Lidé z Frenštátu stále čekají na domov

  • 11
Jako by to bylo včera. Dva měsíce, jež uplynuly od tragédie ve Frenštátě, jsou pro přeživší příliš krátká doba pro zotavení. Zatímco obyvatelé vchodu sousedícího s domem, jenž explodoval, před pár dny vyklízeli byty, lidé z vybuchlého vchodu se už nevrátí. Budova musela k zemi.

Venku je jaro, ona však radost necítí. Štěstí vyhaslo před dvěma měsíci, kdy domem číslo devětatřicet ve Frenštátě pod Radhoštěm otřásl výbuch, vzal životy šesti lidí a dalších jedenáct lidí zranil.

"Náš život se zastavil. Radosti a příjemné věci vůbec nevnímáme. S manželem jsme dřív sportovali, navštěvovali kulturní akce a scházeli se z přáteli. Teď ale na nic z toho nemáme myšlenky. Řešíme existenční problémy," líčí jedna z obyvatelek domu číslo čtyřicet, který sousedil s vybuchlým vchodem. Nepřála si zveřejnit jméno.

Stav několik hodin po zničující explozi.

Všichni lidé ze "čtyřicítky" museli před pár dny své byty vyklidit. Interiéry domu se budou kompletně rekonstruovat.

Při vyklízení věcí se mnohým znovu vrátily vzpomínky na dobu před výbuchem. "Když jsem balila věci, vytahovala jsem špinavé nádobí z myčky i prádlo z pračky, které jsem už nestihla vyprat," říká obyvatelka vchodu číslo čtyřicet. Nyní žena žije s manželem a synem u rodičů. Nábytek uskladnili hlavně u přátel a známých.

Žena se budí okolo čtvrté hodiny. V době exploze

To další z obyvatel vchodu čtyřicet, muž, který rovněž nechtěl zveřejnit jméno, přiznává, že část nábytku rozbil. Do jednopokojového bytu, jejž s manželkou nyní užívá, by se totiž všechny věci nevešly.

"Rozmlátili jsme, co se dalo. Další věci jsme rozdali a pojedeme nanovo. I když pomaličku, ale nanovo," říká muž. Jeho manželka doteď má z tragédie trauma. Budí se každé ráno, vždy okolo čtvrté hodiny, tedy v době, kdy sousedním domem otřásl výbuch.

Dům s adresou 6. května 39 v září 2011.

"Čtyřicítka by se měla kompletně rekonstruovat včetně vyzdění vnitřních příček. Ty byly nekvalitní a popraskaly nebo se posunuly," řekl místostarosta Frenštátu pod Radhoštěm Pavel Mička s tím, že kromě příček se v bytech budou opravovat i některé podlahy.

Původní dubnový termín návratu už dávno neplatí, nyní se hovoří o červnu. Snad... 

Zatímco obyvatelé vchodu číslo čtyřicet vyvázli bez zranění na těle, lidé z explodovaného a dnes už zbouraného domu dopadli mnohem hůř. Ti, co přežili, byli buď zranění, nebo měli vážné psychické následky.

Manželé stále leží na Popáleninovém centru

Manželé z přízemního bytu, jenž sousedil s bytem nejpravděpodobnějšího strůjce exploze, Antonína Blažka, leží stále s těžkými popáleninami v ostravské fakultní nemocnici. Žena má popáleniny na devadesáti, muž na více než padesáti procentech těla.

"Zdravotní stav pacientů je momentálně stabilní a i nadále probíhá léčba popáleninového traumatu," řekl mluvčí ostravské fakultní nemocnice Tomáš Oborný.

Lépe a lépe je na tom Jiří Tříska, obyvatel bytu v prvním patře vybuchlého domu, jenž byl po explozi rovněž několik týdnů s popáleninami v nemocnici. Nyní se zotavuje v Beskydském rehabilitačním centru. "Už se mu občas daří chodit i bez berlí. Má z toho velkou radost," řekl mluvčí centra Jaroslav Baďura.

Frenštátští zastupitelé ve čtvrtek projednají finanční pomoc lidem ze vchodů číslo čtyřicet a čtyřicet jedna. Pokud ji schválí, bude asi v řádu pár desítek tisíc korun.

"Je to částka, díky které bychom se alespoň nepropadli ve svých financích do minusu. Nyní jsme totiž museli vydat dost peněz na stěhování či třeba na zajištění bytu. Budeme ale rádi i za malou pomoc," řekla žena z poničeného vchodu.

Viník tragédie spočine v rodné obci

Peníze stále ještě přibývají i ve sbírce určené pro obyvatele zničeného vchodu. Na účtu 3880277/0100 je už více než 20,5 milionu korun. Sbírka přitom potrvá až do února 2014. Lidé navíc stále přinášejí i peníze do kasičky umístěné ve vrátnici frenštátské radnice.

Policie vyšetřování ještě neukončila, ale je zřejmé, že viníkem tragédie byl opravdu Antonín Blažek.

I on při sérii iniciovaných výbuchů plynu zahynul a urna s jeho popelem dlouho ležela v krematoriu. Lidé z Frenštátu údajně odmítali, aby byl pohřben nebo rozptýlen ve městě, kde způsobil tolik bolesti. "Příbuzní si už urnu vyzvedli a bude pohřben v jeho rodišti na Bruntálsku," konstatoval majitel pohřební služby Karel Reček.

Blažek se v roce 1955 narodil v obci Liptaň na Osoblažsku, do Frenštátu se přestěhoval v polovině 80. let (více zde).

,