Vstup do zámeckého parku v Hradci nad Moravicí

Vstup do zámeckého parku v Hradci nad Moravicí | foto: Jan Smekal, MF DNES

Zámek v Hradci nad Moravicí vybírá v parku vstupné. Část lidí se zlobí

  • 14
Dvacet korun plná cena, děti, důchodci a invalidé za polovinu. Takovou sazbu zaplatí všichni, kdo se chtějí v Hradci nad Moravicí na Opavsku projít zámeckým parkem, aniž by zamířili i do interiéru památky. Zdarma je to jen mimo sezonu, v sezoně až po uzavření zámku.

„Do parku byl volný vstup i za knížepána. Přitom pro všechny z Hradce a okolí, ale také pro mnoho lidí z Opavy, představuje park jeden z nejoblíbenějších cílů nejen víkendových vycházek,“ rozhořčila se Petra Dvořáková z Opavy.

Nezůstala sama. Na sociálních sítích se objevilo mnoho kritických připomínek.

Kdy a jak se platí

Vstup do zámeckého parku je zpoplatněn od května do září v době otevření Bílého zánku, tedy od deseti do sedmnácti hodin.

Dospělí 20 Kč
Děti, senioři a studenti 10 Kč
Návštěvníci se psem 20 Kč

Pokud si někdo zaplatí vstup do zámku nebo na kulturní akci, za vstup do parku neplatí.

„Za chvíli budeme v Hradci platit i za vzduch, protože i ten je tam čistší než ve městě,“ objevilo se na Facebooku. Jiný pisatel zmiňuje, že ještě před rozhodnutím se mělo v Hradci nad Moravicí určitě uspořádat referendum, případně alespoň anketa.

Údržba parku patří mezi nejnáročnější

Kastelán Radomír Přibyla uvedl, že zámek i s parkem patří mezi národní kulturní památky. Současně připustil, že si kvůli zavedení poplatku, byť poměrně nízkého, vyslechl už mnoho kritiky.

Říká, že v rámci Národního památkové ústavu, pod který zámek spadá, není takové opatření ničím výjimečným.

„Jen namátkou se tak stalo v Buchlovicích na jižní Moravě nebo u zámku Kozel na Plzeňsku. Náš park je třetím největším zámeckým parkem v tuzemsku a jeho údržba současně patří mezi nejnáročnější,“ doplnil kastelán.

Opatření má regulovat nájezdy neukázněných cyklistů

Kastelán zdůraznil, že provoz v dosavadní podobě už byl neudržitelný. „Zpoplatněním chceme regulovat nájezdy neukázněných cyklistů v hlavní turistické sezoně, a to i při venkovních svatbách a dalších akcích. Velkou módou se v parku stalo i pravidelné venčení psů, vjezdy motorkářů a koní, stejně jako rozdělávání ohňů,“ odůvodnil rozhodnutí Přibyla.

Parkový problém se dostal i na jednání hradeckých zastupitelů. „Kastelán tam vše vysvětloval. To víte, že se lidé ptají a diví se,“ poznamenal starosta Josef Vícha (KDU-ČSL).

Podle něj je na jedné straně určitě pravda, že údržba a provoz zámku stojí nemalé peníze. „Na straně druhé příroda je příroda a měla by sloužit lidem,“ podotkl starosta.

Vstup do parku je zpoplatněn v době otevření Bílého zámku, tedy od května do září od 10 do 17 hodin. V ceně poplatku jsou i všechny vyhlídky, vstupní historická expozice a nádvoří obou zámků. Pokud člověk zaplatí vstup do zámku, za park neplatí nic.

„Již po krátké době zpoplatnění vidíme zřetelný posun a zklidnění situace v parku. Věříme, že toto nepopulární opatření hradečtí občané i cizí návštěvníci pochopí a časem snad i ocení,“ zakončil kastelán Přibyla.