Ilustrační snímek | foto: Petr Topič, MAFRA

EET pokladny zapomínají na nevidomé podnikatele, upozorňuje neziskovka

  • 40
Povinnost evidovat elektronicky tržby může zmařit podnikání lidem s těžkým zrakovým postižením, upozorňuje ostravská nezisková organizace Kafira. Nemohou totiž používat pokladny, které nejsou vybaveny Braillovým ani hlasovým výstupem a ovládají se pouze dotykem. Zákon jim přitom nedává šanci na výjimku.

„Zákon s výjimkou pro takto postižené osoby nepočítá,“ říká zástupce Kafiry Radim Miklas. Podle něj tak v současnosti nevidomí podnikatelé stojí před volbou, zda ukončit svou výdělečnou činnost, nebo ji dále provozovat, ale pod hrozbou vysokých sankcí.

Problém s elektronickou evidencí tržeb (EET), která se s prvním březnem rozšířila na další skupiny podnikatelů, se může výhledově týkat až několik stovek zrakově postižených.

Nejvíce se jich věnuje oborům podnikání, které budou mít povinnost používat registrační pokladny ve třetí a čtvrté vlně evidence, tedy od 1.3. nebo 1.6. příštího roku. Jsou to například lidé, kteří nabízejí masážní služby, nebo zprostředkovávají hudební produkci.

Situaci těžce nese Jitka Michalská, která již pět let provozuje rehabilitační masáže v Karviné. „Za dobu své praxe jsem si vybudovala širokou klientelu a nyní hrozí, že o ni přijdu. Podnikání pro mě není primárně zdrojem příjmů, ale je to hlavně příležitost být v kontaktu s lidmi a mít důvod vyjít z domu. Vůbec si nedokážu představit, jak dále v podnikání pokračovat, aniž bych porušovala zákon,“ podotkla masérka.

Podle Radim Miklase by tito lidé měli dostat výjimku. „Je možné, že potřebná aplikace se na trhu časem objeví, ale jedná se o technologii velmi nákladnou a navíc zaškolení uživatelů k používání takto upravené pokladny je značně časově náročné. Přitom ti lidé se podnikání věnují opravdu především proto, aby byli mezi lidmi,“ dodal.

Udělení výjimky je jednou z možností

Alena Schillerová z ministerstva financí uvedla, že jsou se zástupci nevidomých podnikatelů v kontaktu.

„Aktivně s nimi tuto záležitost řešíme. Podle informací Hospodářské komory, která se snaží aktivně pomáhat podnikatelům s výběrem pokladního zařízení, existují na českém trhu dodavatelé pokladních zařízení, která jsou využitelná i pro tuto skupinu podnikatelů,“ uvedla.

Ministerští úředníci zjišťují, jaká je nabídka takových zařízení, a podle toho budou zvažovat další postup. Ve hře je i udělení výjimky, pro tuto skupinu zrakově postižených podnikatelů.

„Ta by musela projít řádným legislativním procesem. O výsledku budeme včas informovat,“ dodala Alena Schillerová.

Elektronické evidenci tržeb se věnoval také pořad Rozstřel: