Ropné laguny coby velká ekologická zátěž Ostravy. (14. listopadu 2017)

Ropné laguny coby velká ekologická zátěž Ostravy. (14. listopadu 2017) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Postup těžby kalů z ostravských lagun je chybný, upozorňují ekologové

  • 1
Stejný postup a stejné chyby. To vytýkají ostravští ekologové ministerstvu životního prostředí, které nově vydalo záměr Nápravných opatření u lagun po bývalé chemičce Ostramo. Stále je nutné odtěžit více než 90 tisíc tun kalů.

„Písemně jsme ministerstvu připomínkovali sporné body. Vadí nám, že nová opatření využívají stejné technologie a postupy, které už jednou selhaly. Je to zarážející. Navrhujeme proto využití jiných variant, aby se už stejné chyby neopakovaly. V dokumentu chybějí i dostatečné postupy likvidace odtěžených kalů,“ zdůraznila ředitelka obecně prospěšné organizace Čisté nebe Anna Plošková.

Kritikům nových opatření vadí ale i formální věci. „Přinejmenším zvláštní je, že společnost AVE CZ sice zaštiťuje sanaci, ale zakázku zadala firmě Geosan Group, která už ji jednou v minulosti nezvládla provést,“ zmínil ostravský právník Jiří Klega, který se na připomínkování podílel.

Na dotaz MF DNES, zda Geosan Group je subdodavatelem AVE CZ, mluvčí společnosti Jana Vondráková přímo neodpověděla a jen uvedla dřívější stanovisko: „AVE CZ odpadové hospodářství vyhrála příslušné výběrové řízení, uzavřela smlouvu se státním podnikem Diamo a je tudíž za provedení této zakázky zodpovědná.“ Reakci na Geosan Group se ale vyhnula.

Na odtěžení dohlédne kraj

Ministerstvo zatím čeká na úplné vyhodnocení nových opatření. „Záměr teď prochází zjišťovacím řízením, které ukáže zda je potřeba i EIA, tedy posouzení vlivu na životní prostředí. Nechceme proto předjímat, a počkáme na výsledky řízení,“ zmínila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková s tím, že opatření se zabývají odtěžbou zhruba 90 tisíc tun kalů.

Náměstek hejtmana Daniel Havlík řekl, že kraj dohlédne na to, aby sanace lagun byla komplexní. „Pouhé odstranění kalů a stabilizace areálu nestačí. Pohlídáme si, aby řešení bylo konečné.“

Laguny po bývalé chemičce Ostramo zatěžují kraj už desetiletí a investovaly se do nich řádově miliardy korun. Stát sanací pověřil podnik Diamo.

Zakázku získalo sdružení Čistá Ostrava vedené firmou Geosan Group, které mělo vytěžit kaly do roku 2011. I tak jich v areálu zůstává více než 90 tisíc tun. V lednu tohoto roku podepsalo Diamo smlouvu na odtěžbu a likvidaci kalů se společností AVE CZ odpadové hospodářství za 429 milionů korun.